Saçkıran probleminde bitkisel çözüm

Saçkıran, stres nedeniyle oluşabildiği gibi çocuk doğurma, emzirme gibi durumlarda da ortaya çıkabiliyor.

Saçlı deri görünümünde yuvarlak şekillerde saç kaybı halk arasında “saçkıran” olarak adlandırılır. Tıp dilinde “alopesi areata” olarak bilinen bu hastalığa neden birçok faktör var. Doğuştan yatkınlık, çeşitli hastalıklar ve stres bu faktörlerden birkaçı. Tersi durumda hastalığın kendisi de stres yaratabiliyor. Çünkü fiziki görünümdeki olumsuz her değişiklik, yaşam içinde bir gerilim kaynağı haline dönüşebiliyor.

Kadınlarda, estetik kaygılar dolayısıyla çok daha fazla sorun yaratan saçkıran, stres nedeniyle oluşabildiği gibi çocuk doğurma, emzirme gibi durumlarda da ortaya çıkabiliyor.

Kadınlar için saç yüze anlam katan bir şey. Parlaklık, dolgun görüntü gibi özellikleri elde etmek için kadınlar neredeyse servet ödüyor. Saçta saçkıran gibi ciddi sorunlar söz konusu olduğunda, özellikle gençler bunun üzüntüsünü daha fazla yaşayıp, takıntı haline getirebiliyor. Genç bir insanın saçında oluşan saçkıran, imaja olumsuz etki yaptığı için bu yönüyle de ciddi bir problem teşkil ediyor.

Sihirli formül

Bu rahatsızlıkta bitkisel tedavinin eski Yunan toplumlarına kadar uzanıyor. Örneğin eski Mısır’da böyle bir doğal reçete ortaya çıkmış. Papirüslerde, eski Mısır halkının saç problemlerine çözüm için sihirli formüllere rastlandığına dikkat çekiyor. Bugün ise doğadan daha fazla yararlanıyoruz saçkıran için. Şifalı bitkilerden elde edilen özlerin yarattığı etki, yan etkisiz bir çözüm üretiyor. Bitkisel kaynaklı özler sayesinde “Alopesi Areata”nın çözümü mümkün.

Bazı bitki özleri saçkıranı yok ediyor

Peki, kayıp saçların yeniden geri kazanılması için doğadan nasıl yararlanabiliriz? Bugün doğadan yararlanma tutumu çeşitli aşamalardan geçerek, modern bir çerçeve kazandı.. Şifalı bitkilerden elde edilen özlerin yarattığı etki, yan etkisiz bir çözüm üretiyor .
Kimi zaman da insan yapısında saç için olumsuz etkiler gösteren bazı hormonların saç dökülmesine neden olabiliyor. Sadece saçkıran değil bunlar gibi birçok problem için doğadan faydalanmak olası. Saç için gerekli maddelerin tümünü içeren bitki özleriyle ve bazı bitkilerin yardımıyla saç sorunları ortadan kalkabiliyor.

Neden olan faktörler

Saçlarda ökülme ve seyrekleşme gibi etkiler de birçok insanda görülüyor. Bu problemlerin ateşli hastalıklar, demir, protein, çinko eksikliği veya tiroid gibi birçok nedeni bulunuyor. Gebelik, şeker hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, anemi, zayıflama için yapılan aşırı diyet de saç tellerini dökebiliyor. Stres sonucunda da yine ciddi saç kayıpları yaşanabiliyor. Saç dökülmesinin benlik duygusu, vücut imajı, öz saygı, kendine güven gibi duyguları etkilediği ortaya çıkmıştır. Günde yaklaşık 100-150 saçın dökülmesi normal kabul ediliyor. Bu sayının üstündeki dökülmeler ise problem olduğunun işareti. Böyle bir durumda uzmana görünmenin vaktinin gelmiş olduğunu kesin kabul etmek lazım.