Reflü nedir

Asit reflüsü mide asitlerinin yemek borusuyla mideyi ayıran sfinkter kapakçığı geçerek yukarıya ulaşması sonucu meydana gelir. Yemek borusu midenin yapısında olmadığı için, asitle temas edildiğinde dayanılmaz bir ağrı yaşanır. Bu durum sürekli bir hale gelirse yemek borunuzda hasar meydana gelebilir. Ancak asit reflüsü kalıcı bir durum olmayabilir. Zaman zaman meydana gelen mide yanmaları da söz konusu olabilir. 

BAZI İÇECEKLER REFLÜYÜ ARTIRIR

Reflü ile mücadele de ilk yapılması gereken doktora gitmektir. Çünkü reflü daha büyük bir sorunun habercisi olabilir. beslenme düzenindeki bazı değişiklikler size yardımcı olacaktır. Daha fazla protein tüketmek önerilir. Çünkü bu sayede yemek borusunda bulunan kaslar güçlenecektir. Karbonatlı içeceklere de sınırlama getirmek gerekmektedir. Bu içecekler reflüyü artırır.

 

 Aynı şekilde kafein ve alkol de reflünün düşmanı içecekler arasındadır. Bu tür içecekler ve besin maddeleri asit üretimini artırır ve reflüye neden olur.

 

Reflü şikayeti bulunan kişilerden %75’lik kısmı bu sorunu gece tecrübe ettiklerinden bahsediyor. Aynı şikâyetten muzdaripseniz şu önerileri dikkate alın.

– Yatağa yatmadan önce yemek yemeyin. Bir süre bekleyin ve daha sonra uyuyun.

– Kendinize uygun yatış pozisyonunu bulun.

– Yatağınızı ve yastığınızı mideniz ve yemek borunuz aynı düzlemde olmayacak şekilde ayarlanmış olsun.