Reflü ilaçlarına dikkat

Reflü sorunu olan biri ne zaman ilaç kullanmalı? İlaçlar hastalığı tam anlamıyla tedavi edebilir mi?
Bu hastalığa karşı kullanılan en önemli ilaçlar; ‘proton pompası baskılayıcısı’ olarak bilinen ilaçlardır… Bu ilaçlar, midenin asit üretme yeteneğini yok ederek reflü şikayetlerini ortadan kaldırabilir. İlaçlar sadece yukarı kaçan mide içeriğinin asit yani tahriş edici özelliğini azaltabiliyorlar. Oysa mekanik nedenlere bağlı olan reflü sürekli devam eder ve bu nedenle ilaçlar kesildiğinde, reflü şikayetleri tamamen geri gelir.

Reflü hastası olan birisine nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?
Burada reflü hastalığı ile ilgili cerrahi dahil, tüm tedavi seçeneklerini hastalara sunmak lazım. Reflü tanısı doğru olarak konmuş bir kişiye ilaç, yaşamsal önlemler ve diyet paketini önerirken; bu tedavinin ömür boyu sürmesi gerektiği söylenmeli. Bir de ‘proton pompası baskılayıcıları’nın uzun dönem kullanıldıklarında birtakım yan etkilerinin olduğu da dürüstçe anlatılmalı.

Örneğin; bu ilaçların uzun süreli kullanımı, kalça kemiği kırığı ve bazı enfeksiyonlara yatkınlığı arttırıyor. Ayrıca bu hastalığın alternatif ve tek kalıcı tedavisinin de laparoskopik anti-reflü cerrahisi olduğu da mutlaka ve dürüstçe vurgulanmalı. Önemli olan bu seçenek tercih edildiğinde onu en etkin, güvenli ve risksiz biçimde uygulayabilmek.

CİDDİ YAN ETKİLERİ VAR!
Reflü’yü cerrahi dışında kalıcı olarak tedavi edebilen hiçbir yöntem yok mu? Neştersiz yöntemler sizce işe yarıyor mu?

Son 15 yıldır onlarca endoskopik yöntem denendi ve istisnasız hepsi başarısız oldu. Endoskopik dikiş atma ve benzeri uygulamaların ölüm dahil ciddi yan etkileri var. Reflüyü hiç de ortadan kaldıramadıklarının net bir biçimde gösterilmiş olması da bu yöntemleri deneysel olmanın ötesine taşıyamadı.
Son 15 yıldır onlarca endoskopik yöntem denendi ve istisnasız hepsi başarısız oldu. Endoskopik dikiş atma ve benzeri uygulamaların ölüm dahil ciddi yan etkileri var. Reflüyü hiç de ortadan kaldıramadıklarının net bir biçimde gösterilmiş olması da bu yöntemleri deneysel olmanın ötesine taşıyamadı.

Kimi zaman promosyonlarına tanık olduğumuz bu tip endoskopik yöntemlerle ilgili olarak okuyucunuzu ciddi biçimde uyarmak isterim. Belki gelecekte işe yarayabilecek bu tip teknolojilerin ön ürünleri, sadece araştırma kapsamında veya ameliyat olmayı kesinlikle istemeyen hastalarda kullanılmalı. Çünkü sonuçları antireflü cerrahisi ile kıyaslanamayacak derecede kötü. Daha risksiz de değiller.

Hangi reflü hastalarında cerrahi gerekiyor?

Birincisi; iki aylık ilaç tedavisi sonrası hâlâ şikayetleri olan ya da şikayetleri nüks eden hastalar. İkicisi; yaşı genç, dolayısı ile beklenen yaşam süresi uzun olup, ömür boyu ilaç kullanmak istemeyen ve sosyal hayat önlemleri ve diyet uygulamalarından bunalmış hastalar. Üçüncüsü ise: erken dönem Barrett’li hastalar. Ayrıca reflüsü olduğundan kesin kez emin olduğumuz genç ve ileride hamile kalmayı planlayan hastalar…

REFLÜ GERİ KAÇMAK DEMEK
Reflü nedir, her zaman bir hastalığa mı işaret eder?

Reflü yabancı bir kelime ve anlamı ‘geri kaçmak’tır. Normalde mide içeriği onikiparmak bağırsağına doğru akar. Bunun tersine, yutma borusuna doğru bir içerik kaçmaması gerekir. Yoğun asit nedeniyle ‘kezzap’ niteliğindeki mide içeriği ait olduğu yerde yani midede kaldığında bir problem olmuyor. Çünkü midede ‘mukus’ olarak bilinen sümüksü koruyucu bir salgı var.

Ancak asit içerik yukarı, yutma borusunun içine doğru kaçarsa yutma borusunun hiçbir savunması olmadığından çok ciddi tahribata ve bir dizi şikayete yol açıyor. Her insanda ayda, yılda bir gözlenebilen tek tük reflü şikayetlerini bir hastalık olarak kabul etmiyoruz. Ancak tipik reflü şikayetleri ile her gün mücadele eden ve bu yüzden sosyal yaşamı etkilenmiş ve tedavi arayışına girmiş kişileri ise kesin tanının ardından reflü hastası kabul ediyoruz.

BEŞ KİŞİDEN BİRİNİN SORUNU
Reflü neden oluyor?

Reflü, halk arasında “mide kapakçığı” olarak bilinen bu mekanizmanın gevşeyip bozulmasından oluyor. Bu mekanizmayı bozan en önemli etken ise halk arasında mide fıtığı olarak biliniyor.

Reflü hastalığını neden çok sık duyar olduk ?
Birinci neden, sıklığı… Reflü, nüfusun yüzde 40’ını etkileyen bir sindirim sistemi hastalığı ve her beş kişiden biri bu yüzden doktora gidiyor. İkinci neden, endoskopi ve PH metre sayesinde reflü tanısının çok kolay konulabilmesi. Önemli başka bir neden ise tedavisindeki gelişme.

Karnı kesmeden yapılan bir girişimle kişiyi derhal reflüsüz kılmak ve bir gün içinde taburcu edebilmek mümkün. Dördüncü önemli neden ise, uzun süreli tedavi edilmemiş reflü hastalarının yaşayabilecekleri yutma borusu alt uç kanseri gibi ciddi problemlerin artık daha iyi bilinmesi.

SES KISIKLIĞI İLE GİZLENİR
Kişinin mide içeriğinin ağza doğru geri gelmesi ve buna bağlı olarak göğüs kemiğinin arkasında yanma hissetmesi en tipik şikayettir. Bu tip bir yakınma, ileri yaştaki birinde kalp krizi ile bile karışabiliyor. Bir de daha sıra dışı bulgular olabiliyor. Sık tekrarlayan ses kısıklıklarının ve geniz problemlerinin araştırılması önemli.