Ramazan’da susuz kalmayın

Ramazan’ın başlamasına sayılı günler kaldı. Hem dinimiz hem geleneklerimiz hem de gerçekten çok istediğimiz için oruç tutacağız. Aç kalmaktan da korkmuyoruz. Ancak ilk birkaç gün susuzluğa nasıl dayanacağız sorusu kafamızı kurcalamıyor da değil?

Bu yıl Ramazan ayı yazın en sıcak ve en uzun günlerine rastladığı için oruç süresi uzun olacak. Bu süreçte açlıktan çok hava sıcaklığı nedeniyle susuzluk daha zorlayıcı bir etmen konumunda. Bu yüzden Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Yıldırım Karacanoğlu ile özellikle Ramazan ayında su tüketiminin nasıl yapılması gerektiğini konuştuk?

GÜNDE 2-3 LİTRE SU İÇİN

Sağlıklı bir yaşam için su içmenin gerekliliğinin altını çizen Karacanoğlu; ‘Sağlıklı bir yaşam için mutlaka 2- 3 litre arası su içilmesini öneriyoruz. Ancak terle kaybettiğimiz su ve mineralleri de düşünürsek, bu yaz su ihtiyacımız oldukça artıyor. Bu nedenle Ramazan?da iftarla birlikte sıvı almaya, azami dikkat etmeliyiz. Ancak bir defada 1 litre ve üzeri su içmek; üzerine yemek yemeye çalışmak elbette ki, midemizi çok rahatsız edecek, sindirim sistemini olumsuz etkileyecektir. Önerilen su miktarını 10- 15 bardak diye düşünürsek bunu güne dağıtarak içmek, bir seferde 2 bardağı geçmemek faydalı olacaktır. Çay kahve tüketimini su ile bir tutmayın, çay-kahve ertesi gün size daha çok susuzluk hissettirebilirler. Dolayısı ile iftarla sahur arasında çay maksimum 4-5 fincan; kahve 3 fincanı geçmemeli. Bitki çayları faydalı; ancak yine su kaybettirici özellikleri düşünülerek 2- 3 fincanı geçmemeli. Havaların çok sıcak olmasıyla birlikte soda içmek de açığı kapamak için faydalı olacaktır.’ açıklamasında bulundu.

Hisar Hospital