Ramazanda Böyle Beslenin!

beslenme-diyet-salata-mklRamazan geldiğinden beri pek çok beslenme sorunu ile karşılaşabiliyoruz ve sonu da gerçekten çok fazla yemek yemekten dolayı hastanelerde bitebiliyor, bu ayda oluşan beslenme değişikliği sebebiyle insanların öğün zorlukları yaşayıp kilo problemi, sağlık problemi gibi durumlarla karşı karşıya gelindiği görülüyor bu yüzden bazı ramazan beslenmesi ile ilgili önerileri sizinle paylaşmak istedik:

Ramazan ayında sahur günün ilk öğünüdür ve önemi çok büyüktür, gece yiyerek yatmak ya da sahura kalkıp sadece su içip yatmak durumu gerçekten çok yanlıştır bu açlık saatini fazlalaştırdığı için metabolizmayı yavaşlatır. Vücudun temel gereksinimlerinden birisi de sıvı alımıdır, ramazan boyunca oluşan susuzluk; sersemlik, kas krampları yapabilir bunun için mutlaka çok su tüketmek gerekmektedir.

Sahurda yapılacak en güzel şey kahvaltıdır, kaliteli bir protein içeriğine sahip olan kahvaltı  da yumurta tüketmek çok faydalı olacaktır ve  yumurtanın tok tutma özelliği de büyük fayda sağlayacaktır. Peynir, ceviz,  bol yeşillik, süt gibi çeşitler artırılabilir.

Hızlı bir şekilde besin tüketmek bu dönemde görülen en sık hatalardan olduğu için gaz ve hazımsızlığa neden olmaktadır ve sahurda 3-4 adet taze kayısı tüketmekte da fayda vardır

İftarda Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Küçük bir başlangıçla açılış yapmalıyız ( 2 bardak su, 2 tane hurma)

Ilık bir çorba iftar sofralarının vazgeçilmezi olarak tüketilmelidir

5 dakika sonra ana yemeğe geçilmeli ve ana yemek ızgara ya da haşlama olmalıdır ana yemeğin yanında mutlaka 1 bardak ayrın, yoğurt ya da cacık tüketilmelidir

Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir