Placebo etkisi işe yarıyor

Sonuçları “Annals of Family Medicine” dergisinde yayımlanan araştırma, soğuk algınlığı ilaçlarının işe yarayacağına inanan kişilerin, aslında tedavi olmamalarına rağmen bir süre sonra gerçekten de kendilerini daha iyi hissettiklerini ortaya koydu.

Wisconsin Üniversitesinden Bruce Barrett, araştırma çerçevesinde, soğuk algınlığı semptomları gösteren 719 kişiyi dört gruba ayırdıklarını, bir gruba bitkisel bir soğuk algınlığı ilacı olan ekinezya verildiğini ve grubun bunu bildiğini, diğer iki gruba ya ekinezya ya da placebo verildiği ancak katılımcıların ne aldıklarını bilmediklerini, son gruba ise hiçbir ilacın verilmediğini söyledi.

PLACEBO KULLANANLAR 2,5 GÜNDE İYİLEŞİYOR

Ya ekinezya ya da placebo verilen grupta, kendilerine ekinezya verildiğine inanan kişilerin, daha çabuk kendilerini iyi hissettikleri, ekinezya kullanıcılarının, hiç ilaç kullanmayan katılımcılardan yaklaşık bir buçuk gün, placebo kullananların ise 2 buçuk gün önce soğuk algınlığını atlattıkları gözlendi.

Araştırmanın, soğuk algınlığının iyileşmesinde “placebo etkisinin” işe yaradığının kanıtı olarak görülebileceği belirtildi.