Parlak ve Sağlıklı Saçlar

Normal saçlar için kullanılan şampuanlar, saç derisinin nem ve yağ oranını dengede tutar. Yağlı saçlar için üretilmiş şampuanlar her gün ya da iki günde bir yıkanan saçlarda yağ oranını dengeler. Ayrıca saçlardaki elektriklenmeyi de azaltır. Zayıf saçlar için olan şampuanlar kremlidir. Kremli olması saçların kolay taranmasını ve dökülmemesini sağladığı gibi onarır ve besler. Yağlı saçlar için kremli şampuan kullanılmaması gerekir. Kremli şampuan kullanılması saçların daha fazla yağlanmasını sağlar.

Saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesi için yapabileceğiniz bir takım yöntemler vardır.

Parlak ve Sağlıklı Saçlar

Saçtaki keratin dengesi, protein ağırlıklı dengeli beslenmeyle sağlanır. Yağsız veya düşük yağlı ürünler tüketilmelidir. Ayrıca somon, soya fasülyesi, keten tohumu yağı ve ceviz gibi Omega-3 içeren besinler yemek saçlarınız için önemlidir.

Saçların temizliği önemlidir. Saçların sık yıkanması parlaklığını azaltacağı gibi az yıkanması da fazla yağlanmaya yol açar. Saçların 2 günde bir yıkanması, saçların nefes almasını ve yeterli miktarda yağ bulundurmasını sağlar.

Şampuan kullanımından sonra saç kremi kullanılması saçları nemlendirir ve saç tellerinde oluşan çatlakların doldurulmasını sağlar.

Durulama işleminde soğuk su kullanılması gözenekleri kapatır ve saça uygulanacak işlemlere karşı koruma sağlar.

Saça uygulanacak işlemlerden önce saçı destekleyen ürünler kullanılması saçta oluşacak hasarları önlemek için önemli bir faktördür. Sıcaklığın ve kimyasal maddelerin oluşturacağı hasarları engellemek için saç tipinize uygun ürünler kullanılması gerekir.

Saç tiplerine uygun olarak fırça kullanılması gereklidir. Hassas yapıya sahip olan saçlar, yanlış biçimde tarandıklarında kırılır ve yıpranırlar. Geniş uçları olan fırça ve taraklar tercih edilmelidir. Nemli saçları taramak saçların kolayca açılmasını sağlar.

Alkol ve sigara kullanımı saçları yıpratan faktörlerdendir. Aynı şekilde hava kirliliği ve sigara dumanı da saçları yıpratmaktadır.

Sürekli fön çekimi saçların güçsüzleşmesine yol açar. Saçların arada dinlendirilmesi gerekir.