Otuzlu yaşlarda vitaminin değerleri

 

Otuzlu yaşlardaki kadınlar, genellikle kariyerle aile soruml-uluklarım bir arada götürmeye çalışırlar. Bitmek bilmeyen stres, vücudu üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı özellikle çocuklar okuldan eve hapşırık ve nezleyle dönüyorsa daha hassas yapar.

C VİTAMİNİ HASTALIĞIN SÜRESİNİ ORTALAMA 1 GÜN AZALTIYOR

Ortalama olarak Batılılar yılda iki ila altı kez soğuk algınlığı geçirirler. Her ne kadar C vitamininin soğuk algınlığını önlediği yönünde az kanıt varsa da, birçok çalışma soğuk algınlığının ilk belirtileri yaşanırken günde en az 1,000 miligram C vitamini almanın hastalığın süresini ortalama 1 gün azalttığını göstermiştir. Bunun nedeni, yüksek miktarlarda olduğunda soğuk algınlığı semptomlarına neden olan vücuttaki histamin adı verilen kimyasalların etkilerini C vitamininin bloke etme kabiliyeti olabilir.

Enerji azlığı yaşıyorsanız, multi-takviyelerdeki C vitamini de yardımcı olabilir. Çalışmalar, Batılı yetişkinlerin yüzde 20 ila 30 kadarının günlük tavsiye edilen C vitamini olan 40 miligramdan daha az aldıklarını göstermiştir. Bu bir sorun olabilir çünkü C vitaminin görevlerinden biri, enerji sağlamak için yağ asitlerinin kalbe ve iskelet kaslarına doğru hareketini sağlamaktır.

Şu anda 40 yaşın altındaki her üç kadından biri, eninde sonunda bir kalp hastalığına yakalanacaktır. Düzenli egzersiz yapma, sigaradan uzak durma ve beslenmesinde doymuş yağa yer vermemeye ek olarak, kalp hastalıklarından korunmanın etkili bir yolu gıdalarda bulunan antioksidan besin maddelerinden yeterli miktarlarda almaktır E vitamininin, serbest radikallerin kolesterole zarar vermesini ve muhtemelen arterlere yapışmalarını nasıl engellediğinden bahsetmiştik. Ne yazık ki, çoğu kadın bu önemli vitamini yeterli miktarlarda almamaktadır.

KAN DAMARI HASTALIĞINDA E VİTAMİNİ ÖNEMLİ

Kan damarı hastalığınız olduğunda bile E vitamini önemlidir. Kan damarlarını rahatlatır ve kanı bloke eden pıhtıların oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Araştırmalar, kalp hastalığı olan kişilerin E vitamini takviyesi aldıklarında bu hastalıktan ölme risklerinin yüzde 60′tan yüzde 40′a kadar azalttığını göstermektedir.

Birçok doktor kadınlara günde 100 ila 400 IU E vitamini almalarını tavsiye etmektedir. Aynı zamanda, C vitamini ihtiva eden bir multi almak da yardımcı olur. Bu, vücuttaki E vitaminini “canlandırarak” etkinliğini arttırır.

Multivitamininizde ve mineral takviyenizde bulunan besin maddeleri de kalbinizi korur. Örneğin, çoğu multide bulunan bir mineral olan selenyum, serbest radikallerin zarar verdiği kolesterol miktarını azaltır. Multiler aynı zamanda folik asit, B6 vitamini ve B12 vitamini de içerir. Bu B vitaminleri, kandaki lıomosistein düzeylerini düşürür. Yüksek homosistein düzeyleri kalp hastalıklarıyla bağlantılıdır.