Obeziteye karşı nar

İçeriğinde bulunan faydalı bitkisel kimyasallar nedeniyle nar; pek çok bilimsel araştırmanın merkezinde duruyor

Cuma günkü yazımızda sizlere narın eşsiz faydalarıyla ilgili bilimsel araştırmalar hakkında bilgiler vermiştik. Bugün de bu faydalı meyvenin marifetlerini anlatmaya devam ediyoruz…

Nar suyunun içindeki polifenoller ve diğer bileşenler çok yararlıdır. Nar suyu, fitokimyasal özellikleri nedeniyle kanser gelişimini birçok aşamada bozabilir. Narın meyve olarak tüketilmesi ise prostat kanserinde kanserli hücrelerin büyümesini engeller ve yavaşlatır.

18 ARAŞTIRMA YAPILDI

Bilim adamları, narın antimikrobiyal (mikrobiyal büyümeyi önleyen kimyasal ya da biyolojik maddeler) potansiyeline de odaklanmıştır. Narın içerdiği polifenoller; patojenik (hastalığa neden olan her türlü organizma ve madde) bir dizi bakteri, mantar ve parazitlerin büyümesini de engeller.

Obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar; küresel salgın olarak son yıllarda hızlı artış göstermektedir. Yapılan 18 yeni çalışma ise nar çiçeğinin güvenli, düşük maliyetli oluşu nedeniyle antidiyabetik ilaçlara yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Narın içeriğindeki maddeler diyabeti kontrol ettiği için şeker metabolizmasını düzenleyerek, kanserin en önemli sebebi olan şekeri kontrol altına alıyor. Bu oluşum da kansere karşı en önemli savunma mekanizması olarak karşımıza çıkıyor.

KALBİMİZİ KORUYOR

Nar, klinik olarak kalp ve damar sağlığında olumlu etkiye sahiptir. Flavonoid içeriği, damarların korunmasına yardımcı olur.
Nar polifenollerinin; kan damarlarını korumak, aterosklerotik lezyonların boyut ve sayısını azaltmak, arter duvarlarının kalınlaşmasını ve düşük kan basıncını önlemek gibi kalbimizle ilgili önemli etkileri bulunmaktadır.

Prof. Dr. ERKAN TOPUZ