Nasır Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Nasırlar, sürtünme nedeniyle cildin kalınlaştığı bölgelerdir. Ağrılı olmadıkça genellikle tedaviye ihtiyaç duymazlar. Ancak nasır nasıl geçer diye soracak olursanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Nasır Nedir?

Aşırı sürtünme veya basınç nedeniyle cildimizin bir bölümünde nasırlar gelişir, ister koşma, yürüme, ayakta durma, ister dengemizi koruyarak olsun. Gerinim, ağırlık ve çarpma kuvvetleri, bir nasırın sert, kalınlaşmış derisine yol açar.

Ancak çoğu insanın farkında olmadığı şey, nasırların aynı olmadığıdır.  Nasır genellikle daha büyüktür ve ayakların alt kısmında ve ellerde bulunabilir. Genellikle ağrılı değildirler.

 

Nedenler

Nasırların nedeni aşırı basınç veya sürtünme nedeniyle oluşan ölü deridir. Nasırlar pek çok yönden yararlıdır, çünkü ölü ve sertleşmiş deri tabakaları ayağın tabanını ellerindeki gibi kesik ve delinmelerden koruyabilir.

Oluştukları nedenlerden bazıları:

Avuç içi ve ayak tabanı gibi alet veya aktivitelerin tekrarlı kullanımı, vücudun koruyucu bir kalkan olması anlamına gelir.

Diyabetik hastalarda daha kolay gelişir, çünkü ekstremitelerin kan akımı zaten sınırlıdır ve bu da ölü cildin orada birikmesini kolaylaştırır.

Belirtiler

Bir nasır, cildin aşırı derecede kuru, sert ve kalın hale geldiği yerdir. Ayrıca gri veya sarı renk alabilir ve dokuda inişli çıkışlı hissedebilir. Bir nasırlı deri aynı zamanda dokunmaya daha az duyarlıdır.

Nasır için Evde Yapılması İçin Öneriler

Nasırlardan rahatlama sağlamada etkili olan çeşitli doğal çözümler vardır.

Limon

Acı çeken bir mısırdan muzdarip olduğunuzda, bu rahatsızlığın çoğu sürekli olarak basılan ve daha fazla iltihaplanmaya yol açan, nasırın sert merkezinden geliyor. Bununla birlikte, limon suyu, antioksidanlar ve sertleştirilmiş cildi yumuşatabilen doğal yatıştırıcı maddelerle doludur.

Nasır Çözeltisi

İçinde bulunan maddeler sayesinde nasır çözeltisi nasırı yumuşatabilir. İçerisinde Asetik Asit, Nane Özü, Tarçın Özü, Karanfil Özü, Etil Alkol bulunur. Çözüm önerisi olarak kullanabilirsiniz.

Soğan

Soğanlar, enfeksiyonları nötralize edebilen ve bağışıklık sistemini harekete geçirebilen besinler ve güçlü asitlerle doludur, soğan suyu sertleşmiş cildi pürüzsüzleştirebilir ve ölü cildin pul pul dökmesini sağlayabilir. Nasır durumunda, etkilenen bölgeye doğrudan bir soğan uygulayıp bir bandajla örtebilirsiniz. 1-2 gün içinde bu, nasırın yumuşamasına ve düşmesine neden olur.

Bu makalede yazılan yazılar sadece bilgi amaçlıdır

Nasır Çözeltisi bir ilaç değildir, takviye edici üründür!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: nasır bandı,nasır tedavisi, nasır kremi, nasır ilacı, nasır nedir, nasır kökü, nasır neden olur, nasır ilaçları, nasır, nasır nasıl geçer, nasır ağrısı, nasır ayak, nasır asidi, nasır a ne iyi gelir, nasır acısı, nasır aleti, nasır a hangi bölüm bakar, nasır a bitkisel çözüm

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.