Mutluluk hormonu için muz

Bahar kendini göstermeye başladığı anda kaslarınızda bir yorgunluk, halsizlik ve ‘kıpırdamak istememe hissi’ oluyor mu? Bunun en kestirme ve pratik yardımcısı yüksek potasyum içeren gıdalar ki; bunların başında muz geliyor. Potasyum, kasların işlevlerini yapabilmeleri için çok önemli. Kas deyince de yalnızca kollarınızdaki, bacaklarınızdaki kaslar aklınıza gelmesin, kalp kasından bağırsak duvarındaki kaslara kadar tüm vücudunuzdaki kasların çalışması için önem arzediyor bu mineral.

YORGUNLUĞA KARŞI MUZ

Yorgunluk hissinin baskın olduğu dönemlerde, aynı zamanda kabızlığın da eşlik ediyor olması sadece tesadüften ibaret değil çoğu zaman.
Eğer sebep potasyum eksikliği ise hem yorgun hissedersiniz kendinizi hem de bağırsaklarınız az çalışır. ‘Ama muz kabızlık yapar’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Hayır, yapmaz! Dozunda tüketildiğinde, abartılmadığında yapmaz, hatta uzun vadede, bahsettiğim sebeplerden ötürü kabızlık oluşumunu bile engeller.
Bir orta boy muzda 400 mg. kadar potasyum var, aynı zamanda iyi bir magnezyum ve malik asit kaynağı ki bu maddelerin hepsi kronik yorgunluk hissiyle savaşan, enerjinizi artıracak bileşikler. Öğrenince şaşıracaksınız belki ama muz, kıymetli yağ asitleri de içeriyor. Omega 3 ve 6, bunların en önemlileri. Muzun yorgunluk hissi ile mücadeledeki tek silahı potasyum değil, yoğunluk hissinin azaltılmasında en etkili B gurubu vitamini olan tiamin açısından oldukça zengin bu meyve. Tayland’da Khon Kaen Üniversite’sinde yapılan bir çalışmada, muzlu içecek tüketiminin kronik yorgunluk bulgularını azalttığı ortaya konuldu.

DOĞAL ANTİDEPRESAN

Muz aynı zamanda doğal bir anti-depresan. Tek bir muz bile size o gün yetecek kadar ‘triptofan’ temin ediyor ki bu madde, seratonin, ya da meşhur adıyla ‘mutluluk hormonu’ yapımı için gerekli olan yapı taşı. Size de baharda, doğanın canlanışının keyfini sürmek kalıyor yalnızca, yorgunluk hissini çıkarın beyninizden, bedeninizden, doğaya güvenin, sağlıkla ve mutlulukla kalın..