Mide bandı takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler

Mide girişine midenin girişini daraltacak şekilde mide borusuna kelepçe takıldığı için katı ve büyük lokmaların mideye geçişinde sıkıntı yaşanabilmektedir.

Hatta bazı lokmalar kişinin kusmasına bile sebep olabilir. Dolayısıyla cerrahi müdahaleden sonraki ilk bir ay hastanın elinden geldiğince sıvı gıdalar tüketmesinde yarar var.

Büyük bir lokma midenizin girişindeki kelepçeye takılarak kusmanıza veya ağrı hissetmenize neden olabildiğinden, yemek yenilirken yemeğin eskiye göre çok çiğnenmesi ve ağızda sulandırılarak yutulması önemlidir.

Yine aynı şekilde yemek yeme safhasının uzun tutulmasında yarar var ve midenin fazla zorlanılmaması gerekir.

Kola, maden suyu ve diğer gazoz türleri gibi gazlı içeceklerden uzak durulması gerekir. Yemekle beraber su içilmesi tavsiye edilmemektedir, çünkü suyun yemekle birlikte içilmesi midenin çok çabuk dolmasına sebep olmaktadır.

Bunun için suyun yemeklerden belli bir müddet önce veya sonra içilmesi tavsiye edilir. Mideye kelepçe takılı olduğu için doygunluk hissi erken oluşur kişinin eskisi gibi davranıp fazla yememesi gerekir, hatta doygunluk hissi oluştuğu anda yemek yemeyi bırakması önemlidir, eğer yemek yenilmeye devam edilirse kişide kusma görülebilir.

Nasıl olsa mide bandı kilo verdirir diye yüksek kalorili yiyecekleri tüketmeye başlamamak gerekir, bant taktırılmadan önceki diyet şekline aynen devam edilmelidir.

Kişide yeme alışkanlığındaki değişiklik nedeniyle psikolojik sorunlar görülebilmekte, bu ve benzeri durumla karşılaşılması durumunda gerekirse diyetisyene veya doktora başvurulmalıdır.

Şunu Özellikle Belirtelim ki mideye kelepçe taktırmak gerçekten çok tehlikelidir ve ölümle sonuçlanan vakaalar oldu.

Taktırmadan önce lütfen ama lütfen iyice araştırın. Sağlığınızdan önemli birşey yok.. Zayıflamak için bu tür işler yapmaya hiç gerek yok..