Meyve suları sağlıklı mı

İçerisinde çok fazla şeker bulunduran meyve sularının sağlıklı beslenme sürecine dâhil olmaması gerektiğini savunan gazete yapılan bir çalışma hakkında bilgi verdi. Bangor Üniversitesinde yapılan bir çalışma aşırı kilolu ve obez kişilerin içeceklere karşı tat duyarlılıklarının azaldığını ve bilinç altı şekere karşı artan bir eğilimleri olduğunu ilk defa gösterdi.

Aynı üniversitenin sağlık ve spor bilimleri bölümünde görev alan Dr. Hans-Peter Kubis şekerli ürünlerin farklı bir vergi sistemine alınmasını ve genel sağlık için şeker içeren meyve sularının sağlık mesajlarından çıkarılmasını belirtti. Ayrıca fark etmeden yediğimiz şekerli şeylerin bile tat algımızı değiştirdiğini ve şekerli yiyeceklerin bu anlamda ne kadar güçlü olduğunun artık anlaşılması gerektiğini vurguladı.

TAT TATMİNİ DÜŞÜNCE, TATLI TÜKETİMİ BAŞLIYOR

Açıklamasına ‘ artan obezite ve tip 2 diabetle birlikte bunlara bağlı birçok hastalıkla karşılaşmaya başladık. Çalışmamız şekerli ürün tüketim zincirini gözler önüne serdi.

Tat tatmini düştükçe daha fazla tatlı yiyecekler tüketilmeye başlanıyor ve bu da saydığımız problemlere yol açıyor.‘ diye devam etti.

Çalışma aşırı kilolu veya obez kişilerin normal kilolu kişilere göre şekerli içecekleri daha az şekerli diye sınıflandırdığını vurguladı. Ancak bu durumun beslenme alışkanlıkları ile değişebileceğini, en az 4 haftalık bir çalışma ile tat algımızın eğitilebileceğini araştırmacılar belirtmekte.

Bu nedenle günümüzde doğal tatlandırıcılar ile tatlandırılmış, kalorisiz faydalı içeceklerin, şeker içeren meyve sularına göre çocuklar için çok daha yararlı olduğu ifade edilmekte.