Mercimek ye meme kanserinden korun

 ‘International Journal of Cancer’ dergisi 2005 yılında bir araştırma sonucu yayınladı. Oldukça çarpıcı olan sonuç şöyle; diyetlerinde düzenli olarak mercimek ve fasülyeye yer veren hanımlarda meme kanseri daha az görülüyor. Fasülyenin etkilerini de yarın anlatacağım ama bugünkü konumuz mercimek, işte faydaları…

DİYABETE KARŞI DA ETKİLİ
Mercimeğin birçok türü var, sarısı, kırmızısı, yeşili, ama içerikleri oldukça benzer, hepsi birer protein deposu en başta, birçok vitamin ve mineral de içeriyorlar. Ancak kansere, özellikle de meme kanserine karşı koruyucu etkileri, içerdikleri ‘fito-östrojenlere’ bağlı. Bu etkide bileşimlerinde bolca bulunan etkin antioksidanların da payı var elbette.
Antioksidanların, birçok kronik hastalığa ve kansere karşı koruyucu etkisinden defalarca bahsettim şimdiye kadar. Bolca da bitkisel lif içeriyor tüm mercimek türleri ki bu da onu barsak kanserlerine karşı da koruyucu yapıyor. İçerdiği bitkisel liflerin barsak kanserine ve şeker hastalığına karşı koruyuculuğu, düzenli alındığında daha etkili oluyor. Her gün mercimek yemeği yiyemeyiz belki ama yemeklere sıkça mercimek çorbası ile başlamak oldukça akıllıca olur diye düşünüyorum.

SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN!
Yalnızca diyetimize haftada iki kere Türk mutfağında en sık kullanılan iki bakliyatı ekleyerek bu kadar önemli bir risk azalması sağlamak oldukça çarpıcı. Bu etkiyi, bolca taze sebze, meyve tüketerek, sıkça, temiz havada doğa yürüyüşleri yaparak, uyku düzenine dikkat ederek ve alkol almayarak çok daha yüksek oranlara çekebilirsiniz, doğada her şey var, sağlıkla ve güzellikle kalın.

Etkinliği kanıtlanmış
26-46 yaş arası 90.638 hanımın dahil edildiği geniş bir bilimsel araştırmadan bahsetmek istiyorum size. Sonuçlar oldukça çarpıcı. Yaşam stilleri ve hastalık cinsleri arasındaki bağlantıyı araştıran bu çalışmada, bu hanımlar, sekiz yıl boyunca takibe alınmışlar, hem beslenme şeklileri kaydedilmiş, hem de düzenli olarak meme kontrolleri yapılmış. Çalışmanın başlangıcında hiçbir hanımda memede bir problem olmadığı teyid edilmiş ve oldukça kapsamlı bu çalışmanın sonucunda, haftada en az iki kere mercimek ve fasülye tüketen hanımlarda meme kanseri oluşma sıklığının %34 oranında azaldığı saptanmış. Bu etki bu besinlerin içerdiği fito-östrojenlere ve flavonlara bağlanmış.