Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanseri sebebi bilinmemekle birlikte bazı ailelerde daha sık rastlandığı ve çocuğunu emzirmiş kadınlarda daha seyrek görüldüğü söylenmektedir.  Erkeklerde de görülmekle beraber kadınlarda görülme oranı erkeklere göre oldukça yüksektir. Bu duruma sebep olarak modern yaşam tarzı gösterilmektedir. Meme Kanseri

Belirtileri: Memede ağrılı ya da ağrısız, sert bir kitlenin belirmesi veya meme ucundan kanlı ya da temiz bir sıvının salgılanması, klasik belirtilerdir.Aynı taraftaki koltuk altı lenf bezlerinin şişmesi ya da tümörün üstüne isabet eden derinin pürüzlenmesi  de görülebilir. Bazı nadir rastlanan, çabuk ilerleyen vakalardışında, kitle çok yavaş büyür, fakat er ya da geç tedavi edilmeyen kanser, lenfatik sistem ve kan dolaşımı yoluyla vücuda, özellikle de omurga ve pelvis kemiklerine yayılır ve burada ortaya çıkan belirtiler başlangıçta, esas hastalığı hatırlatır cinsten değildir. Meme kanserinin üstesinden gelmekteki en önemli yöntem erken teşhistir. Meme kanseri yayılmadan teşhis edilirse hastanın yaşama şansı %96dır.

Tedavisi:  Meme kanseri tedavisi, hastalığın safhasına bağlıdır. Çabuk teşhis edilirse, cerrah kitlenin kanserli olduğunu anlar anlamaz memeyi çıkartır. Koltuk altı lenf bezlerine yayılmışsa- ki vakaların çoğu böyledir- memeyle birlikte bu bezler ve meme altı kasları da çıkartılır. Çoğunlukla bu ameliyat sonrası radyoterapi tedavisi uygulanır. Hastanın belirli aralıklarla hekimine muayene olması, hastalığın tekrar edip etmediğini anlaşılması gerektiğinde tedavinin yeniden uygulanması açısından çok önemlidir.