Maydanoz zayıflatır mı?

Doğada binlerce hatta milyonlarca bitki çeşidi vardır. Kimileri tüketilebilen, kimileri tüketilmeyen bitkiler olmuştur. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan bu bitkilerin ise kimi zaman vücudumuza sayısız faydası olmuştur. Sofralarımızda sıkça tükettiğimiz ve özellikle salatalarımızı süsleyen bitkilerden biride maydanoz çolmuştur. Aynı zaman da sebze kategorisinde yer alan maydanoz özellikle güzel kokuya sahip olan sebzelerden biridir.

Ancak son zamanlarda isminden sıkça bahsettiren maydanoz özellikle kilo verme üzerinde bazı etkilerinin var olduğu söylenmiştir. Bu konuda kısaca bir açıklama yapmak gerekirse maydanozun direk kilo vermenizin üzerinde etkisinin olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak oldukça az kaloriye sahip olan maydanoz özellikle lifli ve yapraklı bir sebze olmasından dolayı kilo almanıza neden olabilecek bir sebze değildir.

Aynı zamanda A, C ve K vitamini bakımından oldukça zengin olan maydanoz, bunun dışında yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum gibi önemli değerleri içermektedir. Bu özellikleri ile sadece salatalarda kullanılan bir bitki olarak değil, daha sağlıklı olmak ve çeşitli hastalıklardan korunmak için tüketilen bitkiler arasında yer almayı başarmıştır. Bunun dışında son zamanlarda ortaya çıkan maydanoz konusunda ortaya çıkan konulardan biride maydanoz suyu ya da maydanoz kürü olmuştur.

Bu konuda kısaca bir açıklama yapmak gerekirse; maydanoz suyunun ödem atıcı özelliği olduğu uzmanlar tarafından sıkça bahsedilmiştir. Aynı zaman da iştah kesici özelliği, idrar yolları sayesinde toksinleri atıcı özelliği söylenen maydanoz bu nedenle hem kilo verme hem de sağlıklı yaşam konusunda bizlere yardımcı olacak sağlıklı bitkilerden biridir. Aynı zaman da ağız ve nefes kokusunu önleyen maydanoz bu konuda da bizlere destek olan bir bitki olmuştur.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

maydanoz, maydanoz nedir, maydanozun faydaları, maydanoz nasıl tüketilir, maydanozun içeriği, maydanozun özellikleri, maydanoz zayıflatır mı, maydanoz kilo yapar mı, maydanoz kilo veridir mi, maydanoz kürü, maydanoz suyu, maydanoz kürü ne işe yarar, maydanoz kürü kilo veridirir mi, maydonoz, maydonozun faydaları