Marka hastalığı nedir

Dünyanın her yerinde marka hastalığı, alışveriş tutkusuyla yanyana anılıyor. Bazıları için marka, hayati önem taşıyor. Kimileri ise markayı çok önemsemiyor.

Hayat tarzı mı, bağımlılık mı?

Marka takıntısı zamanla hayat tarzına dönüşebiliyor. Uzmanlar, marka takıntısını, kişinin kendine ve hayatına değer kazandırma çabası olarak tanımlıyor. Takıntının sebebi, kişinin kendini tanımlayacak sağlıklı değerlere sahip olmaması…

Reklamlar bağımlılığı tetikliyor

Reklamlar ve çevre, marka hastalığını tetikliyor. Bazı reklamlar, markalara yüklenen anlamı abartıyor; hatta kişilik meselesi yapıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Psikolog Dr. Göksu Telmaç, “‘Bunu kullanan kalitelidir, bu sizin kim olduğunuzu gösterir’gibi sloganların kişide, “beğenilmek istiyorsam ben de bundan almalıyım” algısını oluşturduğunu belirtiyor.

Markalar da sorunsuz değil

Uzmanlar, alışverişte ihtiyaç ilkesinin göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çiziyor. Daha kaliteli olduğu düşünülerek tercih edilmesine rağmen markalarda da çeşitli sorunlar yaşanabiliyor.

Uzmanlar, kullandığı markaların, kişiyi yansıtmasının mümkün olmadığını söylüyor. Psikolog Dr. Telmaç’a göre; “Benlik algımızı daha iyi hissettiren şey”, bizim kendimize yönelik ‘ben kimim?’ sorusuna verdiğimiz cevaplardır.