Louis Vuitton’a yoğurtçudan CEO olur mu

Fransız lüks tüketim grubu Louis Vuitton Moet&Hennessy’nin (LVMH) Louis Vuitton markasının tepe yönetimine 2012’den itibaren gıda şirketi Danone’in yöneticilerinden İspanyol Jordi Constans’ı ataması, iş dünyasında şaşkınlık yarattı. Fransız Le Figaro “Louis Vuitton LV logolu yoğurt satacak, işyerime yoğurt taşıyacak bir çanta arıyordum” gibi alaycı ifadeler kullanırken, ABD’li Wall Street Journal gazetesi, iş çevrelerinde pek fazla tanınmayan, 21 yıldır Danone’de çalışan Constans’ın 1 dolarlık yoğurt satışından 1.000 dolarlık çanta pazarına uyum sağlamak için önümüzdeki bir yılı mevcut CEO Yves Carcelle’nin yanında geçireceğini yazdı. Bu değişim tüketicilerden de internet ortamında “Vuitton artık yoğurt satacak” gibi tepkiler aldı. Bu tartışmanın benzeri kısa süre önce de Türkiye’de yaşanmıştı. Serpil Timuray, Kasım 2008’de Danone Türkiye Genel Müdürü iken Vodafone Türkiye genel müdürlüğüne atanmış, Timuray’ın ekibini de yanında götürmesi o dönemde, “Yoğurtçulardan telekomünikasyoncu mu olur?” şeklinde bir tartışma başlatmıştı.

FARKLI BAKIŞ, FARKLI ÇÖZÜM

Farklı sektörden gelmenin ön yargılardan uzak, farklı bakış açısıyla çözüm bulmasını sağladığını belirten Timuray’ın yükselen bir performans sergilemesi tartışmaları kısa sürede bitirmişti. Timuray, 2008 yılında göreve geldiğinde 446 milyon lira seviyesinde bulunan yatırımları 1 milyar 43 milyon liraya çıkarırken, şirketin zararını ise neredeyse yarı yarıya azaltarak 582 milyon liradan 239 liraya indirdi. Satış gelirlerini ise 2 milyar 778 milyon liradan 3 milyar 349 milyon liraya taşıdı. Vodafone Türkiye’nin abone sayısı ise 16.6 milyon iken 2011 yılının ilk yarısında 17.5 milyona ulaştı. 21 yıldır Danone’de çalışan Constans’ın da tüketici pazarındaki tecrübesinin LVMH’nin 20 milyar Euro’luk cirosunun yüzde 30’unu sağlayan Louis Vuitton’un farklı pazarlara ulaşmasını sağlaması bekleniyor.

YÖNETİM TARZLARI FARKLI

Mart ayında İtalyanların ünlü mücevher markası Bulgari’yi 3.7 milyar euroya satın alan Louis Vuitton’da halef ve selef birbirinden yönetimsel tarzları bakımından ayrışıyor. Constans göz önünde bulunmayı tercih etmezken, Carcelle gerek defilelerde, gerekse markanın sponsor olduğu organizasyonlarda belirmeyi çok seviyor. Yves Carcelle, gelecek sene CEO’luk görevini bırakmasına rağmen LVMH’den ayrılmayacak. Carcelle, Paris dışında şirketin sanat koleksiyonunun sergileneceği, efsanevi mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan Louis Vuitton Müzesi’nin başına geçecek. Bu gelişmelerin yanında Vuitton’daki tek değişimin CEO’lukta olmayacağı da konuşuluyor. Şirketin ünlü tasarımcısı Marc Jacobs önümüzdeki dönemde LVMH’nin bir başka markası olan Dior’un baş tasarımcılığı için en güçlü aday olarak öne çıkıyor.