Lens kullananlara öneriler

Uzun zamandır görme konusunda şikayetleriniz var veya gözlerinizin bozuk olduğunu yeni keşfettiniz. Gözlükle özellikle yağmurlu havalarda yaşamanın zor olduğunu düşünüyorsunuz. Haklısınız… Peki lenslerle ilgili bilmeniz gerekenler nedir? İşte lensler hakkında ipuçları…

Lensleri takarken…

Lenslerin takılması sanıldığı üzere dakikalar değil sadece 5-10 saniyenizi almalıdır. Lensleri takmadan önce mutlaka eller yıkanıp kurulanmalıdır. Ardından solüsyonun içerisinden lensi alarak işaret parmağın ucuna çukur tarafını alta gelecek şekilde konmalıdır. Yapılacak son şey göze lensi takmak ve bir kaç kez kırpıştırmaktır. Bu sayede lensiniz gözünüze kolayca yerleşir.

Lensi çıkarırken…

Lensi çıkarmak genelde takmaktan daha sıkıntılıdır. Önerilen en basit yöntem ellerin temiz olduğuna emin olduktan sonra lensi gözün beyaz kısmına doğru çekin ve işaret-baş parmağı ikilisini kullanarak lensi kaldırın. Gözün yüzeyinizi çizmemeye özen gösterin.

Lensler ile ilgili yanlış bilinenler…

Lens kullanan çoğu kimse ilk günden itibaren ilginç ve ürkütücü hikayeler duymuştur. Lenslerin gözün arkasına kaçtığı hatta beyne kadar ulaştığı söylentiler arasındadır. Gözünüzde lens varken çok şiddetli bir şekilde gözünüzü kaşıdığınızda, lensiniz göz kapağının altına kayabilir. Sıkıntılı bir durum olsa da hayati tehlikesi çok nadiren verdır. Çünkü göz kapağınızı bağlayan koruyucu zar yabancı maddelerin gözün arkasına kaçmasını önler.

milliyet.com.tr