Lazerle dövme sildirme

Dövme, deri üzerine çeşitli aletler yardımıyla birtakım geçici ya da kalıcı boyaların uygulanması ile oluşan cilt yüzeyinde şekiller bütünüdür. Tarih boyunca çeşitli amaçlarla yapılan dövmeler günümüzde çeşitli felsefeleri, düşünceleri yansıtmakta bazen de estetik görünüşü arttırmak için yapılmaktadırlar. Çeşitli renkte boyalarla yapılan dövmeler vücudun her yerine uygulanmakta, farklı motif, yazı ya da şekillerde olabilmektedir.

Dövme sildirmenin çeşitli yöntemlerle yapılabilir, ancak günümüzde lazerle dövme silme haricinde başarılı olabilecek bir başka yöntem bulunmamaktadır. Lazerle dövme silme haricinde hastalara kesinlikle önermediğimiz kimyasal ajanlar kullanarak dövme silme çıkarma, ameliyatla dövme çıkarma, dermabrazyon cilt soyma yaparak dövme çıkartma yöntemleridir. Bunların tamamında hem bir iz kalmakta, hem yanık oluşabilmekte, lekelenmeler meydana gelmekte ve eskisinden kötü bir sonuç alınabilmektedir.

Lazerle Dövme Sildirme

Dövme sildirme tedavisinde, lazer dışındaki diğer yöntemler başarılı olmaz ve genellikle iz bırakırlar. Bu yüzden günümüzde lazerle dövme tedavisi yapılmaktadır. Dövme silme tedavisinde kullanılan lazerler, Q-switched denilen nanosaniye gibi çok kısa sürede, belirli enerji miktarını verebilen makinelerdir. Dövme sildirme tedavisinde dövmenin cinsine uygun lazerler dalga boyuna göre belirlenir. Uygun dalga boyunda lazer ışığı kullanıldığında, dövme boyası parçalanır. Çok ufak parçalara ayrılan boya yani pigment partikülleri, hücreler tarafından taşınarak vücuttan atılır.

Lazerle Dövme Sildirme İşleminde Kullanılan Cihazlar

Dövme sildirme işleminde dövmeyi oluşturan pigmentlerin renklerine göre farklı tipte lazer cihazları kullanılabilir. Sarı ve yeşil renkler, lazerle dövme silme işlemine en dirençli olanlardır. Siyah ve mavi renkler ise en kolay silinenlerdir. Dövme sildirme amaçlı üretilen üç tip lazer cihazı Q-Switched (Q-anahtarlı) adı verilen bir teknolojiye sahiptir. Bu teknikle kısa ve yüksek enerji içeren ışın atımlar yapılır.
§ Q-switched Ruby,
§ Q-switched Alexandrite,
§ Q-switched Nd:YAG, bu sınıf lazerlerde en yeni sistemdir ve özellikle kırmızı, mavi ve siyah renk içeren dövmelerin silinmesinde kullanılır.

Dövme Sildirme İçin Son Teknoloji Spectra Nd:YAG LAZER

Lutronic tarafından üretilen Q-switched Nd:YAG lazer olağanüstü başarısı ile ödüllü bir lazer sistemidir. Nd:YAG lazer serisinin en yeni ürünü olan Spectra, hafif ama daha güçlü olup kullanımı kolay, güvenilir ve geniş uygulama alanı sunan bir sistemdir. Çeşitli estetik uygulamalar için tasarlanan Spectra Q-switched Nd:YAG lazer 4 adet dalga boyu üretme kapasitesine sahiptir. Foto-mekanik bir sistemle bu cihaz pigmentli birçok lezyonu tedavi ederken, koyu renkli dövmeleri kolaylıkla, yine zor renkleri de rahatlıkla çıkartabilme özelliğine sahiptir.

Spectra Q-switched Nd:YAG lazer ışığının kuvvetli atışlarını kullanarak son derece etkili bir şekilde pigmentleri ve dövme partiküllerini etrafındaki sağlıklı dokuya zarar vermeden hafifletir ya da tamamen yok eder. Melanozomlar ve dövme partikülleri lazer ışığına maruz kaldıklarında, vücudun doğal drenaj sistemi tarafından emilen küçük parçacıklara bölünürler.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?
Lazerler kısa atımlı yoğunlaştırılmış ve belli bir bölgeye dağılmadan konsantre olan ışık enerjisi üretirler. Bu ışık derinin üst tabakalarına zarar vermeden geçer ve seçici olarak dövmeyi oluşturan pigmentler tarafından absorbe edilir. Lazer enerjisi dövme pigmentlerinin küçük parçacıklara bölünmesini sağlar. Bu küçük parçacıklar daha sonra vücudun immün (savunma) sistemi tarafından yok edilirler. Lazerle dövme sildirme işleminde kullanılan cihazlar dövme pigmentleri tarafından en iyi emilecek dalga boyunda ışınlar üretir. Bu ışınlar sadece pigment tarafından tutulmakta, dövme çevresinde bulunan normal dokuları etkilememektedir.

Her dövmenin kendine özgü olması sebebiyle, sildirme teknikleri de her bir vakaya özel planlanmalıdır. Profesyonel yapılmış dövmeler genelde derinin alt tabakalarında ve aynı derinliktedir. Dolayısıyla lazerle dövme sildirme işlemi de tüm dövme üzerinde genellikle homojen sonuç vermektedir.

Amatör dövmeler ise usta bir el tarafından yapılmadığı için pigment farklı derinliklere verilebilmektedir. Bu durumda aşırı derine verilmiş pigmentlerin temizlenmesi zorlaşmaktadır. Yeni bir takım mürekkepler ve pastel renklerin kullanıldığı profesyonel dövmeler oldukça dirençli olmaktadır ve tamamıyla temizlenmesi oldukça zordur.

Lazerle Dövme Sildirme Sıkça Sorulan Sorular

Dövmenin Rengi Lazerle Dövme Sildirme İçin Önemli midir?
Siyah; ışığı tamamen absorbe edebilen yani tüm dalga boylarını absorbe eden bir renk olduğundan, lazerle dövme sildirme tedavisine en hızlı yanıtı verir. Koyu renkler de siyaha yakın etkiler gösterdiği için dövme sildirme işlemi kolay olmaktadır.

Yeşil gibi bazı renkler sadece bazı dalga boylarındaki ışınları absorbe eder ve pigment rengine uygun dalga boyu üreten lazerlerle silinebilir.

Yeşil ve sarı gibi renkler ışığı daha az emebildiğinden dövme sildirme uygulaması 532 nm Q-Switched lazer ile yapılmaktadır.

Kırmızı, kahverengi, sarı renkli dövmeler, 532 nm Q-switched lazer ile tedavi edilir.
Mavi, siyah yeşil dövmeler 1064 nm Nd-YAG Q-switched lazer ile yapılır.
Spectra, 1064 nm ve 532 nm olmak üzere iki farklı dalga boyu üretebilen bir Q-switched Nd:YAG lazerdir. Dolayısıyla Spectra lazer ile her renkteki dövmeler silinebilmektedir.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Ağrılı mıdır?
Dövmelerin gerek yaptırılması gerekse sildirilmesi süreçlerinin çok konforlu olduğu söylenemez. Lazer cihazının güçlü ışın atımları deri ince lastik çarpmış gibi hafif bir hisse neden olur. Hastalar açısından tolere edilebilmektedir. Gerekirse lokal anestezi içeren krem ya da lokal anestezi uygulanabilir.

Lazerli Dövme Silmenin Sonuçları Nasıldır?
Lazer ışığını pigment (dövme boyası) emer ve ışık enerjisi hücre içinde ısı enerjisine dönüşür; pigmenti barındıran hücre tahrip olur ve pigment hücre dışına çıkar. Hücre dışındaki pigmenti makrofaj denilen savunma hücreleri alarak lenfatik sistem vasıtasıyla o bölgeden uzaklaştırırlar. Bu süre bir çeşit yara iyileşmesi sürecidir ve kişisel farklılıklar göstermektedir. Yeniden aynı bölgeye lazer uygulanması içinde bu bölgede yara iyileşmesinin bitmesi gerekmektedir.

Lazerle Dövme Sildirme Kaç Seans Sürer?
Genelde dövmenin tamamen silinebilmesi için tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır. Seans sayısı dövmede kullanılan mürekkep tipi ve mürekkebin ne kadar derine enjekte edildiği ile yakından ilgilidir.

Seans sayısı genellikle değişkendir. Bazı dövmeler bir iki seansta çıkarken bazıları içinde en fazla 5 seans tedavi gerekebilir. Seans aralıkları genellikle 1 aydır. Bu süre, yukarıda bahsedildiği gibi dokunun iyileşmesi ve pigmentin kaybolması için geçen süredir.

Lazerle Dövme Sildirmede Cilt Rengi Önemli midir?
Cilt rengi ne kadar açıksa, dövme o kadar kolay çıkarılmaktadır. Koyu renklilerde tedavi şansı açık tenli hastalara göre daha zor ve uzun bir süreç almaktadır.

Dövmenin Yapıldığı Alan Lazer ile Dövme Sildirmede Önemli midir?
Yüz bölgesi, boyun gibi alanlar kılcal damarlardan zengin ve iyileşmesi hızlı, kaliteli bölgelerdir. Dolayısıyla bu alanlarda uygulama yapılırken daha yüksek lazer enerjisi kullanılabilmekte ve daha hızlı sonuçlar alınabilmektedir.

Lazerle Dövme Sildirme Sonrasında Neler Yapılmalıdır?
Lazerle dövme tedavisinden hemen sonra bölgeye anti bakteriyel bir krem uygulanır. Tedaviden bir gün sonra duş alınmasında sakınca yoktur ancak bölge sertçe ovulmamalıdır. Tedaviden sonra birkaç gün bölgede güneş yanığı hissi duyulur ve birkaç hafta kızarıklık devam eder.

Lazerle Dövme Sildirmenin Yan Etkileri Nelerdir?
Lazerle dövme sildirme tedavisinin önemli bir yan etkisi yoktur. Nadiren tedavi edilen bölgede hiperpigmentasyon (renk koyulaşması) veya hipopigmentasyon (renk açılması) görülebilir. Tedaviden sonra bölgede nadiren enfeksiyon olabilir veya çok nadiren yara izini andıran bir iz kalabilir.

Dövme Tamamen Kaybolacak mı?
Birçok durumda kaybolmakla birlikte, % 95′ den fazla soluklaşmış dövmede başarılı bir netice alınmış demektir. Bununla birlikte, bugün tüm dünyada kullanılan birçok mürekkep çeşidi olduğunun bilinmesi önemlidir. Hangi dövme mürekkebinin, hangi derinlikte uygulandığının bilinmemesi, dövmenin hangi oranda silinebileceğini tahmin etmeyi de imkansız hale getirir.

Lazerle Dövme Sildirmenin Fiyatları Nelerdir?
Lazer ile dövme sildirme işleminin fiyatları dövmenin büyüklüğüne, rengine, yapılış biçimine göre değişmektedir. Dövme sildirme fiyatları seans başına ödenebileceği gibi, paket fiyatlar hastalar için daha avantajlı olabilmektedir.

Lazerle Kalıcı Makyaj Silinebilir mi?
Tıpkı dövmede olduğu gibi kalıcı makyaj da lazer ile silinebilmektedir. Seans seans yapılan bu işlem makyajın rengine göre değişebilmektedir. Sıklıkla kaş, dudak, göz çevresine yapılan makyajlar lazerle güvenli olarak yok edilebilmektedir.