Küresel kadın zirvesi bu yıl İstanbul’da

Bu yıl 5-7 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşirilecek olan ‘Küresel Kadın Zirvesi’nin basın toplantısı, 15 Şubat’ta TÜSİAD merkez binasında yapıldı.

Basın toplantısı Küresel Kadın Zirvesi Başkanı Irene Natividad, Sungjoo Group CEO’su Sung Joo-Kim ve Intel Orta Asya, Türkiye ve Afrika Bölge Müdürü Ayşegül İldeniz’in katılımıyla gerçekleşirken, ‘Kadınların Davosu’ olarak da nitelendirilen zirvenin bu yılki içeriğinden, neden Türkiye’nin seçilmiş olduğundan, zirveye kimlerin ve hangi ülkelerin katılacağından bahsedildi. Irene Natividad, Bu seneki teması ’21. Yüzyılda Çözümlere Köprü Olan Kadınlar’ olan zirvenin amacının kadınların dünyadaki ekonomik gelişmesini hızlandırmak olduğunu belirtirken, bu zirvede kadınların ekonomik eşitlik mücadelesinde yaşadıkları sorunlara değinmeyeceklerini, bu sorunların zaten bilindiğini, sorunlara odaklanmak yerine nelerin işe yaradığına odaklanacaklarını söyledi.

20 yıl önce bir grup Kanadalı kadının ekonomi konularını konuşmak için bir araya gelmesiyle başlayan zirveye 1000’in üzerinde işkadını katılıyor. Öte yandan bu yılki zirveye katılması beklenen liderler arasında Vietnam Devlet Başkan Yardımcısı Nyugen Thi Doan, Malawi Devlet Başkan Yardımcısı Joyce Banda da bulunuyor.