Kozmetiklerin raf ömrü ne kadar

Özellikle paketi açılmış ürünler, bakterilerin üremesi için ortam oluşturduğundan dikkatli davranmak gerekiyor. Kremlerin ve diğer ürünlerin kullanım süreleri, içeriklerine ve üretim süreçlerine bağlı. Özellikle içeriğinde yüksek oranda su barındıran hassas ürünler, nemlendiriciler, vücut losyonları ve fondötenler uzun süreli kullanım için uygun değil. Kozmetik ürünlerinizi sıcaktan ve direkt güneş ışığından koruyun.

* Ürünlerin kapaklarını her zaman sıkıca kapatın. Bu sayede içine hava girmeyen kutular daha uzun ömürlü olur.

* Ürünü kullanmadan önce ellerinizi yıkayın. Makyaj süngeri ve allık fırçalarını haftada bir kez şampuanla yıkayın. Böylece ürüne daha az bakteri oluşumu sağlarsınız.

* Ürünü açıp kullandığınız bölüm ne kadar küçükse, ürünün ömrü de o kadar uzun olur. Böylelikle ürünün havayla temasını en aza indirmiş olursunuz.

* 2005 yılında çıkarılan tüketici koruma yasasına göre üreticiler ürün ambalajı açıldıktan sonra ömrünün ne kadar olduğunu belirtmek zorundalar.

* Siz yine de gözlerinize ve burnunuza güvenin. Eğer kremin renginin ve kokusunun değiştiğini düşünüyorsanız, yeni bir ürün almanın zamanı gelmiş demektir.