Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Gıdalar

Eğer kolesterol seviyenizi dengelerseniz, vücudunuzun dengesini de korumuş olursunuz. İşte size kolesterolü düşüren ve iyi kolesterolünüzü destekleyen gıdalardan bahsedelim. İyi kolesterol ve kötü kolesterol arasındaki farkı biliyor musunuz? Kolesterolünde vücudunuza hem faydası hem de zararı var ama burada önemli olan hangi seviyede olduğudur. Tahlil sonuçlarında LDL olarak bakılan kolesterol, zararlı olan kolesteroldür. HDL olarak bakılan ise, faydalı kolesterol olmaktadır. Damarın içerisinde biriken kolesterol, LDL’nin damar duvarlarının içerisine kolesterol taşıma yolu ile ortaya çıkmaktadır. HDL ise, damar duvarında birikmiş kolesterolü oradan alarak dolaşıma taşımaktadır. Bu sebeple yararlı olarak değerlendirilmektedir. Kolesterol tek başına bir hastalık olmamaktadır fakat bir risk etkenidir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı risk taşımaktadırlar. Siz yaşam tarzınız ve tükettiklerinizle bu risk etkenini ortadan kaldırabilir ve iyi kolesterolün vücudunuzu kuvvetlendirmesini sağlayabilirsiniz.
Yulaf
Eğer kolesterolünüzü düşmesini istiyorsanız, sabah kahvaltınızda kesinlikle yulaf tüketin. LDL ile başa çıkabilen beta-glukan yulafta bolca bulunmaktadır.

yulafSomon ve Yağlı Balık
Omega-3 yağları, dünyadaki en doğal sağlık ögelerinden birisidir. Kolesterolü düşürmeye yarar sağladığı tespit edilmiştir.
Kuruyemiş
Kolesterolle mücadele edişinizi kuvvetlendiren besinlerden biri de kuruyemiştir. Özellik badem, fıstık, ceviz ve kaju fıstığı iyi bir seçimdir. Lakin dozunu kaçırmadan tüketmeye dikkat edin.
Fasulye
Kalp sağlığı için iyi gelen fasulye, içerisindeki lif sayesinde kolesterolü düşürmede yardımcı olmaktadır.

fasulyeÇay
Siyah ve yeşil çay, antioksidanları sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.
Bitter Çikolata
Bitter çikolatanın damar sağlığı, kalp sağlığı ve kan akışınız için oldukça yararlı olmaktadır. En yüksek miktarda kakao içeren bitter çikolatayı aşırıya kaçılmadan tüketebilirsiniz.
Elma
İçeriğindeki pektin açısından zengin olan elma, lifli meyvelerden bir tanesidir. Kolesterolü düşürmek için etkilidir.

elmaAvokado
Kalp sağlığı ve doymamış yağ oranı sayesinde önemli bir meyvedir. Kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü destekler.
Sarımsak
Kalp pıhtılaşmasını önleyip, enfeksiyonlara karşı koruyup, kolesterolü düşürmektedir. Kan basıncını dengeler yani kesinlikle tüketilmelidir.
Zeytinyağı
Kalp sağlığı ve kolesterol açısından en iyi seçenek zeytinyağıdır.

zeytinÜzüm
Resveratrol içeriğinden zengin olan üzüm, kolesterolün düşmesi için en iyi gıdalar arasındadır.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

kolesterol, iyi kolesterol, kötü kolesterol, kolesterolü düşürmede yardımcı olan gıdalar, kolesterolü düşürmeye yarayan gıdalar, hangi gıdalar kolesterole iyi gelir