Kızamık Türkiye’de hortladı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yıllar sonra Türkiye’de tekrar kızamık hastalığının görüldüğünü açıkladı. Hastalığın Avrupa’dan geldiğini söyledi. Akdağ, “Türkiye’de kızamık görülmüyordu ancak korktuğumuz oldu ve Avrupa’dan bulaştı. İstanbul’da küçük bir grupta, yurt dışından gelen bir kişinin bulaştırmasıyla 15 vakamız oldu. Bunlardan biri 4 aylık bir bebek, diğeri 11 yaşında bir çocuk, diğerleri erişkin” dedi.

Bir ayda 15 vaka

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Serap Gençer, 2011 yılının başlangıcıyla beraber İstanbul’daki kızamık vakalarının sayısının 15 olduğunu kaydetti. Bu kişilerden 3’nün yatarak tedavi gördüğünü belirten Gençer, şunları söyledi: “Şu ana kadar 15 hastadan 3’ü yatarak tedavi gördü. Kendilerine destek tedavisi uyguladık. Genel durumu iyi olanlara da evlerinde izole olmalarını önerdik. Ayrı bir odada kimseyle temas kurmamalarını belirttik. Ayrıca temas kurdukları kişileri de izlemeye başladık.”

İstanbul Üviversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon bölününden Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, yetişkinlerin de kızamığa karşı aşılanmaları gerektiğini kaydetti: “Kızamık yurt dışından geliyor. 1991 yılından sonra doğanlara aşı yapıldığı için onlar bir risk taşımıyor. Ama 1991 yılından önce doğanların riski var. Koruma amaçlı olarak kızamığa karşı genç erişkinler de aşı yaptırabilir.”

Hastalık nasıl anlaşılıyor?

Sağlık Bakanlığı da kızamıkla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada kızamğın yurtdışından geldiğine dikkat çekildi. Yapılan açıklamada kızamık hastalığının yüksek ateşle başlayıp vücutta yaygın döküntünün eşlik ettiği, ateşin 3-4 gün kadar devam edebildiği, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve öksürükle seyreden ve kişiden kişiye çok kolay bulaşabilen viral bir hastalık olduğu belirtildi.

Elazığ’a şizofriend cafe açıldı

Türkiye’de ilk olarak Ankara’da açılan Şizofrend Cafe’nin ikincisi Elazığ’da açıldı. Açılışa şizofreni hastaları ve vatandaşlar katıldı. 20 yıldan bu yana şizofreni hastası olan ve Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yatarak tedavi gören Mahmut Aktaş , “Ailem beni hasta olduğum için dışladı ve sokağa attı, ben de o günden bugüne hastanede yaşıyorum. Kafenin açılması sosyalleşmemiz açısından çok iyi oldu.”