Kıskanç eşler için müthiş icat

Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, geliştirdikleri kişi ve nesne takip cihazı ‘‘Treyki” sayesinde anne ve babaların çocuklarını, kıskanç eşlerin de aldatılıp-aldatılmadığını kontrol edebileceklerini belirtti.

Hıncal, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2005 yılında Ankara’da Bilkent Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde kurulan Arvento’nun, yüzde 100 Türk şirketi olduğunu ifade etti.

İlk olarak üretim ve yazılımı kendilerine ait olan ”araç takip cihazı’‘ ile işe başladıklarını, geçen beş yılda 120 bin araca bu cihazın takıldığını anlatan Hıncal, kişi ve nesne takip cihazı ”Treyki”yi ise bir kaç ay önce satışa sunduklarını kaydetti.

AİLELER ÇOCUKLARI İÇİN İSTİYOR

Bu cihaz ile insanların, hayvanların hatta değerli eşyaların dahi takip edilebildiğini ifade eden Hıncal, şunları belirtti:

Kişi ve nesne takip cihazı sayesinde, çocukların kaybolmasını önlemek istedik. Genellikle ilköğretim öğrencileri için ailelerden talep geliyor. İstediğiniz zaman bilgisayar ya da cep telefonundan internete bağlanarak çocuğunuzu gün içinde kontrol edebiliyorsunuz. Çocuğun çantasına, önlüğünün cebine konulabiliyor, çocuk zor durumdaysa, düğmeye bastığında tanımlı cep telefonuna SMS geliyor. Hatta sesli görüşme de yapılabiliyor. Çocuğunu korumak için ailelerden yaklaşık 100’e yakın talep geldi.

ALZHEİMER HASTALARI İÇİN DE KULLANILIYOR

Cihazı, kıskanç eşlerin de eşlerini izlemek, aldatılıp aldatılmadıklarını kontrol etmek için sipariş etmeye başladığını, cihazın yurt dışında da çalıştığını vurgulayan Hıncal, cihazın ayrıca alzheimer hastaları için de kullanıldığına işaret etti.

Özer Hıncal, en çok talebin İstanbul’dan geldiğini, cihazın maliyetinin 295 lira, aylık kullanım bedelinin ise 7 lira olduğunu kaydetti.

Yurt dışından da talep gören araç takip sistemleri ve kişi ve nesne takip sistemlerini 18 ülkeye sattıklarını, bu ülkelerin sayısını 30’a çıkarmak için uğraştıklarını ifade eden Hıncal, Orman Genel Müdürlüğü’nün 5 bine yakın aracında kendi araç takip sistemlerinin kullanıldığını vurgulayarak, ”Orman Genel Müdürlüğü, 10 milyon liraya yakın tasarruf sağladıklarını söylediler” görüşünü bildirdi.