Kısırlık hakkında bilmedikleriniz

Tüp bebek konusundaki kulaktan dolma bilgiler, bazen çiftlerin tedaviye başlama süresini uzatıyor. İşte en çok sorulan sorular ve cevapları…

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek’e göre kısırlık tanı ve tedavisinde amaç, çifte mümkün olan en kısa zamanda, tek çatı altında hizmet vermek olmalı.

1- Kısırlık nedir?

Bir yıl boyunca düzenli cinsel hayata ve çocuk isteğine rağmen gebelik oluşmuyorsa buna kısırlık denir.

2- Kısırlık toplumda ne sıklıkla görülüyor?

Her yedi evli çiftten biri kısırlık sorunuyla karşı karşıya.

3- Kısırlık tanısında hangi testler kullanılıyor?

Kısırlık tanısında kadın ve erkek birlikte değerlendirilmelidir. Kadında hormon testi ve ultrason değerlendirmesi, erkekteyse sperm testi ilk aşamada uygulanması gereken testlerdir.

4- Kısırlık sebepleri nelerdir?

Kadında tüplerin tıkalı ya da hasarlı olması, hormonal bozukluklar, yumurtlama zorluğu, rahimin yapısal sorunları, erkekte sperm kalitesini yani sayı, hareket ve şeklini bozan her türlü faktör kısırlık sebebidir.

5- Tedavinin aşamaları nelerdir?

Kadında yumurtaların geliştirilmesi, yumurtanın toplanması ve baba adayının spermiyle döllenmesi, döllenmiş yumurtaların anne adayının rahmine yerleştirilmesi olarak genel hatlar çizilebilir.

6- Tüp bebek sağlıklı bebek midir?

Evet, bugüne kadar dünyada doğmuş dört milyondan fazla tüp bebek var. Bunlar doğumlarından itibaren çok sıkı incelenmiştir ve normal çocuklardan farkları olmadıkları kanıtlanmıştır.

7- Kısırlık tedavisinin anne adayına kalıcı bir yan etkisi olur mu?

Burada en çok şüphe edilen, yumurtalık kanseri ve erken menopozdur. Ancak bu şüphenin doğru olmadığı kanıtlanmıştır.

8- Hiç spermi olmayan bir erkek baba olabilir mi?

Normal sperm testinde sperm hücresi görünmeyen birinin şayet testislerinden alınan parçalarda sperm hücresi varsa çocuk sahibi olabilir. Bu çiftlerde önce erkek ameliyat edilir ve hücre bulunduysa dondurularak saklanır. Ancak ondan sonra kadının tedavisi başlar, aksi halde kadına yapılan tedavi çöpe atılmak zorunda kalınabilir.

9- One-stop klinik kavramını nedir?

Kısırlık tanı ve tedavisinde amaç; çifte mümkün olan en kısa zamanda, tek çatı altında hizmet vermektir. Örneğin merkezimizde hastaya bir seferde tüm tetkikler yapılıp üç saat içinde kısırlık sebebi ve tedavisi hakkında tam bilgi verilebilmektedir. Bu tarz yaklaşım, çiftin kafasındaki sorulara bir seferde cevap verilmesini sağlar. Buna ‘one-stop klinik’ deniyor.

10- Tüp bebek tedavisinde başarı oranı ne kadardır?

Başarı oranları kadının yaşına göre değişir, 30 yaş altı hastalarda yüzde 50’nin üzerindeyken 35 yaşında yüzde 35’e, 40 yaşın üzerinde de yüzde 15’e iner.

11- Tedavi süresi ne kadardır?

Yeni çıkan ilaçlar sayesinde tedavi süresi kısalmıştır. Adetin ilk günlerinde başlayan tedavi artık 15 günde sona eriyor.

12- Tüp bebekle mikroenjeksiyonun farkı nedir?

Tüp bebekte spermler bir kabın içinde yumurtayı kendileri döller. Mikroenjeksiyonda sperm mikroskop altında yumurtaya sokularak döllenme gerçekleştirilir, yani mikroenjeksiyon gelişmiş bir tüp bebek çeşididir.

13. Stres kısırlıkta ne derece önemlidir?

Stres, kısırlıkta hem sebep hem sonuçtur ve tedavi başarısında çok önemli bir faktördür. Amaç mümkün olduğunca çifti stresten uzak tutmak, tedaviyi keyifli hale getirmeye çalışmak olmalıdır.

14. Türkiye’deki merkezlerle Avrupa’dakiler arasında fark var mı?

Ekip ve kullanılan cihaz kalitesi açısından hiçbir fark yoktur. Hatta Avrupa’dan daha başarılı olan merkezlerimizin olduğunu söyleyebilirim.