Kırışıklıkları Azaltmanın Yolları

İster 35’inizde yaşlanmanın ilk işaretlerini görmeye başladığınız dönemde olun istersenide cildinizin doğum tarihinizi sır olmaktan çıkardığı 55’inizde, her halükarda kırışıkları azaltmanın yollarını aramak muhtemelen göndeminizdedir.

Birçoğumuzun kırışıklıklara karşı olan savaşa kaybettiğini, gençlik ışıltımızın azalmasını çaresizce izlediğini göriyoruz. Pek çok kadın ve erkek cilt yaşlanmasının kaçınılmaz olduğuna inanıyor, ancak bugün sahip olunan bilgi ve teknoloji sayesinde gerçekten hissedilen yaşta görünebilmek mümkündür. İşte kırışıklıkların azaltılmasında gerçekten işe yarayanlar.

kirisikliklari-azaltmanin-yollari-6395678

Gözleri kısmak gibi tekrarlanan her türlü yüz hareketi yüz kaslarının gereğinden fazla çalışmasına ve cilt yüzeyinin altında derin çizgi oluşmasına sebep olmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise güneş gözlüğü takılmasıdır. Güneş gözlüğü göz etrafında ki deriyi güneşin hasarından korur ve dahası gözlerinizi kısmanıza engel olur.

kırışık4

Uykunuzu yeterli derecede alın. Yeteri kadar uyku almadığınız zaman vücudunuz, cilt hücrelerini bozan ekstra kortizol üretimi yapar. Yeterince dinlenin, böylece vücudunuz cildin daha kalın, daha elastik ve daha az kırışık olmasını sağlayan büyüme hormonu daha da fazla üretecektir. Tütün ürünleri kullanmayın- sigara içmeyin. Bazı araştırmalar halen tartışmaya açık olsa da her gün daha fazla çalışma sigara içmenin bilhassa cildin önemli bileşen maddelerinden olan kolajen ve elastin yapısını bozan enzim salgılayarak cildi yaşlandırdığını doğrulamaktadır. Kardeşler üzerinde yapılan çalışmalar sigara içen kız yada erkek kardeşlerin içmeyenlere oran ile %40 daha fazla kırışıklığa sahip olduğunu bulmuştur.

cilt-ve-yuz-sarkmalari-icin-evde-dogal-maskeler

Sırt üstü uyuyun. Bazı pozisyonların bir sonraki sabah cildin yüzeyinde aşınmaya sebep olan ve kalkar kalkmaz kaybolmayan uyku çizgilerinin kırışıklıklarının oluşumuna yol açmaktadır. Yan uyumak yanaklarınızda ve çenenizde ki kırışıklıkları arttırırken yüz üstü uyumak ise kaş hattınızda paralel çizgi oluşmasına sebep olabilir. Kırışıklık oluşumunu azaltmak için sırt üstü uyumanızı tavsiye ederiz.