Kilo vermek için öğlen yemeklerinde neler yemeli

Eğer ana öğünlerden biri atlanırsa, bir sonraki öğünde çok daha fazla yemek yenecektir. Bu durumda aç olan metabolizma, bunları yağ olarak karında, sırtta, belde ve kalçalarda depolayacaktır. Bu nedenle mutlaka öğle yemeğe yenilmelidir.

Öğle yemeğinde yenilecek salata göbek gibi malzemelerden değil de maruldan yapılacak olursa, krom içeriği daha yüksek olduğu için, ikindi saatlerindeki tatlı isteğini de bastıracaktır.

Öğle yemeğinde mutlaka bir sebze grubu olmalıdır. Bu sebzelerin içinde de minyatür lahana grubu denilen Brüksel lahanalarının bulunması çok önemlidir. Izgara bir et ya da tavuk yenilebilir. Tavuğun bir porsiyonu bir avuç içi kadardır. Brüksel lahanasının yanında iki porsiyon tavuk, son derece dengeli bir öğün olacaktır.

Bağırsaklar hesaba katılmalı

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da sebzelerdir. Bu sebzelerin içinde, bağırsak florası için çok önemli olan ve inülin denilen madde açısından zengin olan yer elmasıdır. Kadınların sağlığı söz konusu olduğunda, bağırsaklar asla unutulmaması gereken bir etmendir. Yer elması öğle yemekleri için alternatif olarak düşünülmelidir. Ama bir günü tasarlarken dikkat edilecek nokta, bir öğünde et grubu yenildiği zaman diğer öğünde sebze grubunun tüketilmesi gerektiğidir. Makarna yemek isteyenlerin bunu öğle yemeklerinde tüketmeleri, karbonhidratı akşama bırakmamak açısından doğru bir tercih olacaktır.