Kilo almamak için mitokondrinizi çalıştırın

Kilo vermek için sadece az yiyip içmek değil, aynı zamanda daha çok ve daha güçlü mitokondrilere sahip olmak zorundayız. Bunun yolu da düzenli egzersizden geçiyor.

Kilomuzu etkileyen pek çok faktör var. En başta da “metabolizmamızın hızı ve gücü” geliyor. Eğer iyi çalışan bir metabolizmamız varsa genelde kilo problemimiz pek olmuyor. Metabolizması hızlı ve güçlü olanların avantajları yalnızca kilo almamayla da sınırlı değil. Bunlar aynı zamanda daha fit/zinde oluyor, daha az hastalanıp daha uzun yaşıyor.

Bu nedenle sağlımızı koruyup güçlendirmek ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için de metabolik ayarımıza dikkat etmemiz, güçlü ve hızlı bir metabolizmaya sahip olmamız lazım.

Metabolik ayarımızı belirleyen farklı etkenlere sahibiz. Mesela tiroid bezimizin çalışma kapasitesi çok önemli. Eğer sağlam bir tiroid bezimiz varsa ve yeteri kadar tiroid hormonu üretebiliyorsak sürecin bir kısmını garanti altına almış oluyoruz. Tiroid bezi aşırı çalıştığında yiyip içmemize rağmen kilo kaybediyor, az çalıştığındaysa durup dururken kilo alıyoruz…

SAYISI DA GÜCÜ DE ÖNEMLİ

Metabolik ayarımızı belirleyen başka faktörler de var. Bu faktörlerden biri çok önemli ama maalesef çoğu zaman gözden kaçıyor. Uzmanların bile çoğu bu faktörün farkında değil. Gözden kaçan bu önemli metabolik ayar belirleyicileri, hücrelerimizdeki mitokondri isimli küçük organcıklar.

Mitokondriler hücrelerin içinde güç santralleri gibi çalışan, hücreye giren yakıtın ne hızda, nasıl ve ne oranda yakılacağını belirleyen, kısacası hücreye enerji üreten yapılar. Bir hücre ne kadar çok mitokondriye sahipse ve mitokondrileri ne kadar güçlüyse o kadar çok yakıt yakıp, enerji üretip daha çok kalori yakar. Bu durumun pratikteki anlamı ise yiyecek içeceklerle kazandığınız kalorilerin ne oranda yakıt olarak kullanılacağı ve ne kadarının yağ dokusu haline getirileceğine mitokondrilerin karar verdiğidir. Mitokondri sayınız az ve mitokondriniz tembelse yiyip içtiklerinizi iyi yakamaz, yağa çevirip depolar, yani şişmanlarsınız.

Eğer kilomuzu korumak istiyorsak mitokondri sayımızı artırmamız gerekiyor. Kilo vermek için de sadece az yemek içmek değil, aynı zamanda daha çok ve daha güçlü mitokondrilere sahip olmak zorundayız. Bunun yolu da düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor. Nedeni şu…

KAS DOKUNUZU ARTIRIN!

Kas hücreleri mitokondrilerden en zengin hücredir. Bu nedenle de bir kas hücresinin yaktığı enerji miktarı yağ hücresinin yaktığından çok daha fazladır. Yağ kütlenizi azaltıp kas kütlenizi artırdığınız ve de egzersiz yaparak kaslarınızı düzenli olarak enerji tüketmeye zorladığınız takdirde kas kütleniz arttığı için mitokondrileriniz de artmış olacak, kaslarınız çalıştığı için de mitokondrilerimizde daha fazla enerji yakacaksınız.

Kısacası düzenli egzersiz yapmak size hem daha fazla mitokondri kazandıracağı hem de mitokondrilerinizi daha çok çalıştıracağı için metabolizmanızı daha hızlı ve güçlü hale getirecektir.

EGZERSİZ OLMADAN OLMAZ

Kilo sorununu çözmek isteyen birinin yapabileceği en büyük yanlış, sorunu sadece “kazandığı” enerji miktarını azaltarak -yani az yiyerek ya da aç kalarak- kısacası “yalnızca diyet yaparak” çözmeye kalkmasıdır.

Düzenli egzersiz yapmadan, kas yağ oranını “daha çok kas daha az yağ” dokusu olacak şekilde değiştirip kas kütlenizi artırmadan ve kaslarınızı egzersizle daha çok enerji yakacak şekilde çalıştırmadan bu sorunu çözemezsiniz.

Çözseniz bile bu geçici bir başarı olacak, verdiğiniz kiloları kısa bir süre sonra fazlasıyla geri alma şanssızlığı/mutsuzluğu yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Yürüyün ve ağırlık kaldırın

Eğer kalıcı ve etkili bir kilo kontrolü elde etmek istiyorsanız, bu işin aerobik egzersizlerle direnç egzersizlerini ustaca birleştirmek ve alışkanlık haline getirmekten başka bir kalıcı çözümünün olmadığını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Aerobik egzersizler kaslarınızı çalıştıracak, direnç egzersizleri ise kas kütlenizi artıracaktır.

Bu ikili yaklaşım, mitokondri sayınızı artıracak ve mitokondrinizi yakıt tüketen merkezler haline getirecektir.

Yapacağınız şey son derece basit ve uygulanabilir bir alışkanlığı edinmekten ibarettir.

Her gün ortalama 7 bin 500 adım ve üzerinde olacak şekilde yürüyün. Adım sayınızı 5 binin altına düşürmeyin, mümkünse 10 bin civarında sabitleyin.
Bu “aerobik çalışmaya” haftada iki gün de ağırlık kaldırmak, itmek, çekmek ve benzeri direnç egzersizleri ekleyerek kas kütlenizi çoğaltmaya gayret edin.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU