Kemik gelişimini engelleyen durumlar

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Anabilim Dalı’nda, Trabzon’da yaşayan 11-18 yaş grupları arasında çocuklarda D vitamini eksikliğinin açtığı rahatsızlıklar araştırılıyor.

İki yıldır devam eden araştırmada Trabzon il merkezi ve ilçelerinde toplam 620 öğrenci üzerinde inceleme yapıldı. Araştırma için alınan kan örnekleri KTÜ Tıp Fakültesinde değerlendiriliyor. Fakültede değerlendirme sonucunda tedavi olmasına gerek duyulan öğrencilere fakültede ücretsiz tedavi hizmeti veriliyor.

Araştırmayı yapan Dr. Beril Dilber ve Dr. Sevim Türkday, “Bölgemizde güneş ışığı yıl düzeyinde yetersiz. 11-18 yaş grubunun loş ışık alan internet kafelerde veya evlerindeki bilgisayar ortamında zaman geçirmeleri dengesiz ve yetersiz beslenme, spor yapmama gibi nedenler kemik gelişimini engellemekte ve zaman içinde de kemik erimesine neden olmaktadır. Amacımız gençlerin bilinçlendirilmesi erken teşhis ve gereken tedaviyi uygulamak. Vakfıkebir Lisesi’nde yaptığımız çalışmalarda desteğini ve duyarlılığını gördüğümüz Okul Müdürü Mustafa Balaban’a idarecilere, okul rehberlik servisine teşekkür ederiz.” açıklamasını yaptı.