Kataraktta bıçaksız dönem başlıyor

Bıçaksız lazer ameliyatlarından sonra katarakt tedavisinde de bıçaklı ameliyatlar tarih oluyor. Viyana’da 17- 21 Eylül tarihleri arasında 29.’su gerçekleşen Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Kongresi’nden dönen Dünyagöz Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, bıçaksız katarakt ameliyatının Türkiye’de ilk kez Kasım ayında Avrupa ile eş zamanlı olarak Femto Fako adı verilen lazer teknolojisiyle yapılabileceğini açıkladı. Tıp dünyasında devrim niteliğinde sayılan lazerle katarakt ameliyatlarında hasta çok kısa sürede iyileşecek ve günlük aktivitelerine hemen dönebilecek.

KOMPLİKASYON RİSKİ ÇOK DÜŞÜK

Her yıl tüm dünyadan 5000 in üzerinde hekimin bir araya gelerek göz hastalıkları alanında dünyadaki son teknik ve teknolojileri tartıştığı kongrenin bu yılki konusu Femto Katarakt teknolojisi oldu. Lazerli katarakt uygulamasının bıçaklı katarakt devrini tamamen bitireceğini ifade eden Prof.Dr.Kazım Devranoğlu, “Katarakt cerrahisi bugün teknolojik olarak çok ilerlemesine rağmen ameliyatlarda çok ender de olsa insan elinin engelleyemediği bazı komplikasyonlar görülebiliyor. Bu komplikasyonları oluşmamasında ise doktor deneyimi çok büyük önem taşıyor. Şimdi gelinen noktada ise göz cerrahisinde bir devrim niteliği taşıyan lazerle katarakt tedavisi dönemi başlıyor. Femto saniye laser ile katarakt cerrahisinde bıçak kullanımı tarihe karışacak ve daha güvenli hale gelecek. Komplikasyon riskleri önemli oranda düşecek” dedi.

GÖZLÜKSÜZ HAYAT

İlaç veya gözlükle tedavisi mümkün olmayan kataraktın, doğuştan da olabileceğini ancak daha çok yaşa bağlı ortaya çıktığını anlatan Prof.Dr.Kazım Devranoğlu, oluşmuş bir kataraktın tek tedavisinin de ameliyat olduğunu kaydetti. Katarakt ameliyatının gözün en önemli ameliyatlarından biri olduğunu belirten Prof.Dr. Devranoğlu, katarakt tedavisinin lazerle yapılmasının hastaya birçok bakımdan fayda sağlayacağı vurgulayarak şunları ifade etti: “Bu yöntemle ameliyat hastaya çok büyük konfor sağlayacak. Ameliyatın en büyük olumlu getirilerini şu şekilde sıralamak mümkün. İlerlemiş, çok beklemiş katarakt vakalarının ameliyatları daha kolay ve komplikasyonsuz olarak yapılabilecek. Daha önce kullandığımız fako yöntemindeki ultrason enerjisi burada kullanılmayacağı için göz dokularına zaralı etki olmayacak. Özellikle kornea sorunları olan ve korneadaki hücre sayısı fako yöntemiyle yapılacak katarakt ameliyatını kaldıramayacak olgularda tek kullanılacak yöntem laserle katarakt ameliyatı olacaktır. Katarakt ameliyatı olan kişi için eskiden 2-3 gün istirahat gerekirken bu yeni yöntemle kişi daha kısa sürede sosyal yaşantısına devam edebilecektir, kullanılacak özellikli merceklerle ameliyattan sonra hasta gözlüğe neredeyse hiç ihtiyaç duymayacak. Bu yöntemle hastalar gözlükten kurtulmanın keyfini yaşayacaktır.”

BIÇAKSIZ KATRAKT YÖNTEMİ FAKO LAZERİN EĞİTİMİNİ ALAN İLK TÜRK DOKTORLAR DÜNYAGÖZ’DEN

Lazerle katarakt ameliyatını dünyada ilk kez Dr. Zoltan Nagy’nin Macaristan’da uyguladığını belirten Prof. Dr. Devranoğlu, Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Prof. Dr. Akif Özdamar ve Uzman Dr. Sezgin Yıldızbaşı’nın da bu yöntemle ilgili eğitim alan ilk Türk doktorları olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Devranoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ” Grubumuz doktorlarından Prof. Dr. Akif Özdamar ve Uzman Dr. Sezgin Yıldızbaş, Macaristan’a gidip Dr. Nagy ile tedavi yönteminin işleyişini ve inceliklerini yerinde görup değerlendirdiler.”

KASIM AYINDA DÜNYAGÖZ’LE TÜRKİYE’YE GELİYOR

Lazerle katarakt ameliyatlarının son derece teknolojik aletler aracılığıyla yapılabildiğini anlatan Prof.Dr. Devranoğlu, söz konusu yüksek teknolojiye sahip bu aletin Türkiye’de ilk kez Kasım ayında Dünyagöz Etiler Hastanesi’ne geleceğini duyurdu. Prof.Dr. Devranoğlu şöyle konuştu: “Türkiye’de ilk kez Kasım ayı içinde bıçaksız olarak lazerle katarakt ameliyatlarına başlayabileceğiz. Bu son derecede yüksek teknolojiye sahip laser cihazı üzerinde, dünyada 4 ayrı firma uzun yıllardır çalışıyordu. Ancak kongrede de gördük ki bu cihazlardan sadece bir tanesi hasta gözünde güvenle uygulanabilir düzeyde. Biz Dünyagöz Grubu olarak Amerikan FDA onaylı, CE belgeli ve güvenilirliği kanıtlanmış olan cihazı tercih ettik.”