Kansere karşı koruyan vitamin hangisi

Doktorlar kanser hücrelerinin normal haline dönmesi için D vitamininin büyük önem taşıdığını söylüyor. Kaynağı güneş olan D vitamini somon, ringa ve uskumru gibi yağlı balıklar ve balık yağında, Tereyağı, peynir, yumurta sarısı, süt gibi kahvaltılık ürünlerinde ve sakatat olarak karaciğer’de bulunuyor.

En büyük etkisi kemikler ve dişler üzerinde olan D vitamini aynı zamanda raşitizmi yani kemik zayıflığını önlüyor. Üstelik böbrek hastalıklarında düşük kan kalsiyumu seviyesini de düzenleyen D vitamini, stres ve yorgunluk karşıtı etkisi bulunan magnezyumun emilimine de yardımcı oluyor. Dolayısıyla D vitamini ruh durumuna iyi geliyor, mutluluk veriyor.

D vitamini kansere çözüm mü?

Uzmanlar, kanser hücrelerinin normal haline dönmesi için D vitamininin büyük önem taşıdığını düşünüyor. Araştırmalar, lösemisi veya tümörü olan hayvanlarda D vitamininin, yaşam umudunu yüzde 30 ila yüzde 50 oranında artırdığını gösteriyor. Diğer kanser oluşturan tümörlerin de oluşumu ve boyutları D vitamini ile azaltılıyor.

Çalışmalar, güneşli ülkelerde veya D vitamini yönünden zengin bir beslenme uygulayan toplumlarda belli kanser türlerine çok daha az rastlandığını gösteriyor. belirtiliyor. Yüksek UV ışınlarına maruz kalınmasına rağmen bu ülkelerde deri kanserine de daha az yakalanılıyor.