Kan veren kilo almaz

Adana’da Türk Kızılayı Kan Bağış Merkez Müdürü Dr. Ümit Tokgöz, kan vermenin insana kilo aldırmadığını, aksine bir çok hastalığa karşı koruduğunu söyledi.

Kızılay’ın ‘kan toplama TIR’ı ile Adana’nın çeşitli noktalarında bağış kabul eden Dr. Ümit Tokgöz, kan vermenin faydaları hakkında açıklamalarda bulundu. Toplumda belirli aralıklarla kan veren kişinin kilo aldığına ilişkin oluşan kanının doğru olmadığını belirten Ümit Tokgöz, kan vermenin insanı zinde tuttuğunu belirtti.

KAN VERMEK KAN AKIŞKANLIĞINI ARTTIRIR

Üç ayda bir verilecek kanla bir çok riskli hastalığa karşı vücudu dirençli hale getirmenin mümkün olduğunu kaydeden Tokgöz şöyle konuştu:”Kan veren kişi kesinlikle kilo almaz. Tıpta böyle bir şey kesinlikle yok. 3 ayda bir düzenli olarak kan verildiği zaman, kanın yoğunluğu alındığı için akışkanlığı artar. Akışkanlık artınca kalp krizi, kemik iliği yağlanması ve beyin damarı tıkanma riski azalır. Kan vermek vücudun daha dinç kalmasını sağlar. Kan bağışıyla vücuda yeni hücreler geldiği için kişi daha aktif olur, uyku problemi varsa bu sorun azalır. Kan vermek vücuttaki kolesterol yüksekliğine karşı da çok faydalıdır. Yani kan veren kişi hem kendi hayat bulur, hem de başkasına hayat verir. İmkanı olan kişiler mutlaka kan vermelidir.”