Kadınların icatları – Foto Galeri

 

BULAŞIK MAKİNESİ

Bugün bulaşık makinesiz ev hayal edemiyoruz. Bunun mucidi ‘kadınlar için bunu kimse icat etmeyecekse ben icat edeceğim” diyen Josephine Cochrane. Amerika’nın Illionis eyaletinde yaşayan Josephine varlıklı biriydi ve sık sık büyük yemek davetleri veriyordu. yardımcılar da kıymetli yemek takımlarını kırabiliyordu. Sonunda Josephine 1886 yılında garajda bulaşık makinesi üzerine çalışmaya başladı. Bir motor, sabun ve bolca su püskürtmesiyle çalışan bu makineyi sipariş üzerine diğer arkadaşlarına da yaptı. Josephine’nin garajda başlayan macerası KitchenAid adlı ev araç gereçleri satan bir şirkete dönüştü.

GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ..

SÜTYEN

1900’lerin başında kadınların iç çamaşırları karınlarını sıkıca saran korselerdi. Nefes alış verişini zorlaştırarak kadınların sık sık bayılmasına neden olan bu korseler rahatsız ve sağlıksızdı. 1889’da Paris’teki Cadolle Lingerie House iç çamaşır mağazası modern sütyenin ilk adımlarını attı. Herminie Cadolle, korsenin alt ve üst olmak üzere iki parçaya ayrıldığı ve ayrı ayrı da satılabilen iç çamaşırı seti üretti. 19 yaşındaki Amerikalı Mary Phelps Jacob da üzerine oturmayan korseye çözüm aradı ve iki tane mendili tel ve kurdelelerle birbirine tutturarak kendine bir “şey” yaptı. Kadınlar beğenince 1914 yılında işe dönüştürerek patentini aldı. Modern sütyenin patlaması 1. Dünya Savaşı sırasında Amerikan hükümetinin metalleri boşuna harcamamak için kadınların korse almamalarını istemesiyle oldu. Mary patentini Warner Bros Corset Company’e sattı.

BEBEK BEZİ

Marion Donovan, başlangıçta buluşunu etrafındakilere inandıramadı. Tek kullanımlık bebek bezlerini erkek egemen dünya ciddiye almadı. Donovan duş perdesini keserek bebek bezini bununla kapladı. Sonradan paraşüt kumaşını kullandı. Bunlar bebeğin cildini tahriş etmiyor ve canını yakmıyordu. Boater adlı icadı modern bewbek bezinin protipi oldu. Sanayiciler ona kulak vermeyince kendi şirketini kurdu 1949’da New York’ta satışa sunulan bebek bezi talep patlaması yarattı.

CAM SİLECEĞİ

Otomobil sileceğini bir kadının icat ettiğini biliyor musunuz? Otomobille yola çıkan Mary Anderson yağmur bastırınca zor durumda kaldı. Sürücülerin hepsi kafalarını dışarı uzatarak araba kullanmaşa çalışıyordu. Bunun sonucunda bir tasarımcı ile araba sileceği tasarladı. 1903’te patentini aldı. Tasarımını satmaya çalıştığı firmalar sileceklerin sürücünün dikkatini dağıtacağı gerekçesiyle reddettiler. Ancak 1916’da tüm arabalarda silecek vardı.

KAĞIT TORBA

Kadın Edison olarak da bilinen Margaret Knight, 12 yaşından itibaren tekstilden ayakkabıya, arama motorunun parçalarından ev eşyalarına kadar toplam 26 farklı ürün icat etti. Knight’ın en önemli icadı kağıt torba. Bunu yapan bir makine icat eden Margaret, 1871’de patentini aldı. Bu icatla kağıt sektörü oldukça gelişti.

SAÇ KOZMETİĞİ

1890’lı yıllarda pamuk tarlalarında işçi olarak Sarah Walker, Afrika kökenli bir Amerikalıydı ve saçları çok kabarıktı. 1910 yılında ısınan ve saçları düzleştirici özelliği olan tarak icat etti. Saçlarının kolay taranması için pomatlar ve kremler yaptı. Diğer kadınların da ilgisini çekince satış elemanları işe aldı ve 1910 yılında bir fabrika açtı. Kurduğu işle zengin olmayı başaran ilk Afrika kökenli Amerikalı oldu. Walker Agents adıyla yetiştirdiği elemanlardan Marjore Joyner perma makinesini icat etti.