Kadınlarda bıyık modası

Bıyık modası tam da artık tamamen kaybolduklarını sandığımız bir zamanda geri döndü. Ama bu defa sadece dudakların üstünde değil; dekorasyon objelerinde, kıyafetlerde, aksesuarlarda kısacası tasarımın pek çok alanında karşımıza çıkıyor.

BIYIK YENİDEN MODA

Peki ne oldu da bıyıklar gençler arasında birdenbire bu kadar popüler oldu? Bunun ilk sebeplerinden biri genel olarak gençlerin retro ve nostaljik olana duyduğu ilgi. Şu sıralar 20’li ve 30’lu yaşlarını yaşayanlar için bıyık babalarında, eski fotoğraf ve filmlerde gördükleri bir “aksesuar”dan ibaret aslında. Üstelik yüzyıllardır iklim koşullarına, dini inançlara ya da geleneklere göre şekillenen bıyıklar özellikle son yıllarda çoğu kişi tarafından demode görülüyordu. İşte bu yüzden oldukça modern görünen erkeklerin, hatta kızların bıyıklı olması düşüncesi insanları çok eğlendiriyor.

KADINLAR DAHA ERKEKSİ

Bir başka sebep de kadın modasındaki maskülenlik eğilimi. Bu sezon kadınlarda öne çıkan erkeksi görünümler eğlenceli bıyık aksesuarlarıyla tamamlanıyor. Genç erkekler ise metroseksüellikten sonra tekrar yükselişe geçen maço imaj trendini bıyıklarla destekliyorlar. Son zamanlarda bıyık bırakan ünlü erkekler arasında James Franco ve Brad Pitt de var.

NİKAH ŞEKERİ YERİNE BIYIK LOLİPOP

Artık dudağın üstüne kalem tutup bıyık gibi göstermenin de yeni yolları var. Halihazırda üzerine bıyık çizilmiş kalemler ya da fincanları dudağınıza tutarak bu eğlenceli dalgaya ortak olmak mümkün. İşaret parmağına bıyık dövmesi yaptıranların da sayısı gittikçe çoğalıyor. Hatta internette İngilizce finger (parmak) ve moustache (bıyık) kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkan “fingerstache” çizimleriyle insanların poz verdikleri fingerstache.ning.com gibi siteler fingerstache.tumblr.com gibi ağlar bile var! Bu dövmeyi ilk kez Ohio’da yaşayan bir dövme sanatçısının arkadaşına yaptığı, internete koydukları fotoğraflar sayesinde de dövme forumlarında yayıldığı söyleniyor.

Son zamanlarda Amerika’daki bir trend de düğünlerde ve bekarlığa veda partilerinde de davetlilere nikah şekeri olarak bıyık şeklinde lolipop dağıtmak. Bıyık lolipoplarla önce fotoğraf çektiriliyor, sonra afiyetle yeniyor.

KIZLARDAN YOĞUN İLGİ

İşin ilginç tarafı bu ürünler en az erkekler kadar genç kızlar tarafından da tercih ediliyor. Zaten bıyık aksesuarların çoğu kolye, yaka iğnesi gibi kadınların tercih ettiği şeyler. Yani erkekler bıyık bırakma özgürlüğüne sahip, kızlarsa bu açığı aksesuarlarla kapıyor diyebiliriz. Maskülenliğin artık sıklıkla baş gösterdiği kıyafetlere bıyık aksesuarlar tamamlayıcı unsur olarak eşlik ediyor.