Kadınlar sanal alemi daha çok seviyor

ABD’de bulunan Pew Araştırma Merkezi’nin internet kullanıcıları üzerinde gerçekleştirdiği çalışmada kadınların sosyal paylaşım sitelerine erkeklerden daha çok girdiği ortaya çıktı.

Araştırmanın sonuçlarına göre Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin üye sayısı 2008-2010 yılları arasında ikiye katlanarak 850 milyon kişiyi buldu. Araştırmacılar 850 milyon kişinin %58’inin kadın kullanıcılar olduğunu belirtti.

Araştırmayı yürüten grubun lideri Rutgers Üniversitesi’nden Prof. Dr. Keith Hampton erkeklerin kendilerini ifade etmek için sosyal medyayı tercih etmediklerini söyledi.

Hampton sözlerine şöyle devam etti: “Erkekler ifade yöntemi olarak interneti kullanmıyor. Dolayısıyla sanal alemde yaratılan hiç bir farklı şey onlara cazip gelmiyor. Kadınlar tarih boyunca ilişkilerin sistemlerini oturtan taraf olmuşlardır.

Bu araştırmanın verilerini dikkate alan bazı yatırımcılar sadece erkeklere yönelik içerik sağlayan internet sitelerine ağırlık vermeye başladı. Bu tarz sitelere üye olan erkekleri cezbetmek için kullanılan konuların başında da spor geliyor.

ntvmsnbc