Kadınlar en çok ne izliyor

Kadınlar en çok Doktorum, Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Beyaz Şov ve Canım Ailem'i izliyor. RTÜK araştırmasıyla AGB verileri uyuşmuyor.

TELEVİZYONDA EN ÇOK GÖRMEK İSTEDİKLERİ PROGRAMLAR
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından gerçekleştirilen “Kadınların Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması – 2” adlı kamuoyu araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi Hülya Alp tarafından açıklanan araştırma bulgularına göre, kadınların televizyonlarda en çok görmek istedikleri programlar yerli diziler, sağlık programları ve haberler. En beğenmedikleri programlar ise izdivaç, kadın, magazin ve spor programları.

EN ÇOK İZLEDİKLERİ PROGRAM
RTÜK tarafından 21 ilde, 18 ve daha yukarı yaştaki toplam 2523 kadının katılımıyla gerçekleştirilen araştırmayla, kadınların televizyon izleme süreleri, en çok izledikleri kanallar, en beğendikleri program türleri, televizyon programlarıyla ilgili kanaatleri, reklâmları ne kadar izledikleri, programlarla ilgili istek ve beklentileri belirlendi. RTÜK'ün yaptığı bu araştırma televizyon ölçümlerini resmi olarak gerçekleştiren AGB verileri ile tam anmalıyla örtüşmüyor. Kadınların en çok izlediği program olarak görünen Doktorlar, AGB'nin ölçtüğü 20 yaş üstü kadınlarda en çok izlenen programlar listesinde 30'lu sıralarda yer alıyor.

EN ÇOK TELEVİZYON İZLEDİKLERİ SAAT DİLİMİ
Yapılan araştırmada kadınların % 60’ının yaklaşık olarak 2 ile 5 saat arasında televizyon izlediği ortaya çıktı. Hafta içi ve hafta sonu televizyon izlenen saat dilimleri incelendiğinde en yüksek izleme oranının % 67,6 ile 21:01-24:00 saatlerinde gerçekleştiği; bundan sonraki en yüksek izleme oranın % 64,0 ile 18:01-21:00 saatlerini kapsadığı gözlendi.

Evli kadınların bekârlardan, ilkokul mezunu kadınların yüksek eğitimlilerden, işsiz kadınların çalışanlardan, metropolde yaşayan kadınların taşrada yaşayanlardan, emeklilerin ve ev hanımlarının çalışan kadınlardan daha çok televizyon izlediği belirlendi.

EN FAZLA İZLEDİKLERİ 5 KANAL
Kadınların en fazla izlediği beş kanalın sırasıyla Kanal D, ATV, Show TV, Star TV ve STV şeklinde olduğu; Kanal D ile ATV’nin en fazla dizilerinden dolayı tercih edildiği anlaşıldı.

En çok izlenen televizyon kanalları sıralamasında 8. sırada olan TRT’nin, “yalnızca bir televizyon kanalı seyredilebilse, tercih edilecek kanallar” sıralamasında 3. sırada olması dikkat çekti. Kadın izleyiciler tarafından TRT’nin tercih edilme nedeninin ise “aile değerlerine uygun, seviyeli ve ahlakî yayın yapması” olarak belirtildi.

Kadınların yerli diziler, haberler, sağlık programları, güldürü / talk show programlar, yerli ve yabancı filmler, açık oturum ve tartışma programları ile magazin programları için Kanal D’yi, dinî programlar için en fazla Kanal 7’yi, müzik programları için Kral TV’yi ve belgeseller ile kültür, sanat ve tarih programları için TRT’yi tercih ettikleri belirlendi. Yarışma programları Show TV’den, gerçek hayat hikayeleri STV’den izlenirken, izdivaç programları ile kadın kuşak programlarının yoğunluklu izlendiği kanalın ATV olduğu ortaya çıktı. Spor programlarının izlenmesinde tercih edilen kanal ise NTV olarak tespit edildi.

Kadın izleyicilerin en fazla izlediği programların Doktorum, Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Beyaz Şov, Canım Ailem olduğu belirtildi.

PROGRAM TÜRLERİNİ İZLEME SIKLIĞI
Kadın izleyicilerin program türlerini izleme sıklıklarına bakıldığında; yerli dizi izleyenlerin oranı yaklaşık olarak % 78, haberleri izleyenler % 76, sağlık programlarını izleyenler % 49, dinî programları izleyenler % 42, müzik/eğlence programlarını izleyenlerin oranı ise yaklaşık olarak % 36 düzeyinde oldu.

Kadınların televizyonlarda en çok görmek istediği beş program türü ise sırasıyla yerli diziler, sağlık programları, haberler, dinî programlar ve belgeseller oldu.

EN BEĞENİLEN 3 PROGRAM
Televizyonda kadınlara yönelik hazırlanmış programlar içerisinde kadınlar tarafından en beğenilen üç program Deryalı Günler (yüzde 22.4), Doktorum (yüzde 19.8) ve Müge Anlı İle Tatlı Sert (yüzde 13.4). Kadınlar Deryalı Günleri bilgilendirici, eğitici ve eğlenceli, Doktorum programını bilgilendirici, eğitici ve yararlı, Müge Anlı İle Tatlı Sert’i ise bilgilendirici, eğitici ve gerçekçi buluyor; programın kaybolanları bulup, ayrılanları kavuşturduğunu düşünüyor.

Araştırma sonuçlarına göre, kadınların kendilerine yönelik televizyon programlarında yer almasını istedikleri konuların başında sağlık geliyor. Eğitim, dinle ilgili konular, çocuk bakımı, yemek bilgileri, örgü/el işi ise kadınların programlarda en çok yer almasını istedikleri diğer konular arasında geliyor. Kadınlara yönelik programlarda en az yer alması istenen konular ise gerçek hayat, siyaset ve yarışma.

REKLAMLAR
Araştırmada yerli dizilerde ve reklâmlarda kadının temsiline yönelik sorular da soruldu. “Yerli dizilerde kadın en çok hangi rolde yer almaktadır” sorusuna ankete katılan kadınların yüzde 57’si anne, yüzde 22.9’u cinsel nesne, yüzde 18.6’sı şiddet gören, ezilen kadın, yüzde 9.9’u iş hayatındaki kadın yanıtını verdi. “Reklamlarda kadın en çok hangi rolde yer almaktadır” sorusuna ise kadınların yüzde 58’i anne, yüzde 22.2’si cinsel nesne, yüzde 11.9’i iş hayatındaki kadın, yüzde 8.8’i eş olarak kadın yanıtını verdi.

EN ÇOK RAHATSIZ OLDUKLARI PROGRAM
Araştırma bulgularına göre kadınların en fazla izdivaç, magazin, kadın kuşağı, spor ve şiddet/korku içeren programlardan rahatsız oldukları ortaya çıktı. Bunun başlıca nedenleri sorulduğunda; “aile değerlerinin zedelenmesi”, “evliliğin şova dönüştürülmesi”, “katılanların özel hayata ilişkin konuşmaları”, “sunucuların laubali konuşmaları” olduğu belirlendi.

Kadın izleyicilerin en çok fiziksel şiddet ve cinsellik içeren görüntülerden rahatsız oldukları; tecavüze uğrayanlara ilişkin görüntüler ile cinayet görüntülerinin de yüksek oranlarda rahatsızlık veren konuları oluşturduğu görüldü.

Araştırma bulgularına göre kadınların % 45’i, reklâmlar yayınlandığı zaman kanal değiştiriyor. “Reklâmların tümünü izlerim” diyen kadınların oranı ise % 17.

AGB VERİLERİYLE TUTARSIZ
Ekim Ayında 20 yaş üstü kadınların en çok izlediği ilk yüz program sıralamasında, RTÜK’ün yaptığı araştırmayla örtüşmeyecek sonuçlar ortaya çıkıyor. 1 Ekim’de birinci Hanımın Çiftliği olurken, RTÜK araştırmasına göre çok izlenen ‘Doktorum’ 33. sırada yer aldı. 4 Ekim’de AGB verileri 20 yaş üstü kadınlarda en çok izlenen ilk üç programı şöyle sıraladı; Ezel, Arka Sokaklar, Yer Gök Aşk. Aynı listede Doktorum 37’nci oldu.

05 Ekim tarihinde AGB verilerine göre, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Aşk ve Ceza, Bitmeyen Şarkı ilk üçü paylaştı. Doktorum ise 31’inci sırada yer aldı. Yine AGB verilerinde kadınların ‘istemiyoruz’ dediği evlilik programları üst sıralarda yer buldu.