K vitamini ve Faydaları

K vitamini yağda çözünen ve kanın pıhtılaşmasında çok önemli rol oynayan bir vitamindir. Bu vitamin kanın pıhtılaşmasının dışında bir çok görevde daha yer almaktadır. K1, K2, K3 gibi çeşitleri bulunan vitaminin eksikliği ve fazlalığı durumunda bir çok problem ortaya çıkmaktadır. Peki bu vitaminin görevleri nelerdir, hangi besinlerde bulunur ve eksikliği ile fazlalığı durumunda ne gibi problemler yaratır?K vitamini ve Faydaları

K  Vitaminin Görevleri

K vitamini daha önce dediğimiz gibi kanın pıhtılaşmasında görevlidir. Bu görevini karaciğerde üretilen ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir maddenin sentezine katılarak yapar. Bunun dışında karaciğerde glikozun glikojene çevrilmesi gibi görevleri de bulunmaktadır.

K Vitamini Eksikliği

K vitamini eksikliğinin bir çok nedeni vardır. Bunlardan en sık karşılaşılan neden, sürekli antibiyotik kullanımı nedeniyle K vitamini üreten ve bağırsakta bulunan bakterilere zarar vermektir. Bu bakteriler zarar gördükleri için yeterli K vitamini üretemez ve eksiklik oluşur. Bunun dışında beslenme bozukluğu olan kişiler ve yağ emilimi sendromu olan kişilerde de eksiklik görülmektedir. Karaciğer ve sindirim yolu hastalıkları olan kişilerde de K vitamini üretiminde sıkıntı yaşanır. Peki eksiklik halinde ne gibi semptomlar görülür.

Nedensiz yere kanamalar, anormal ve yersiz uzun süreli burun kanamaları eksikliğin başlıca semptomudur. Deri altında mavi-siyah noktalar, idrarde kan görülmesi de diğer klinik belirtilerdir. Bunun dışında K vitamini fazlalığı durumunda ise kan gereğinden fazla pıhtılaşacağı için damar tıkanıklıkları görülebilir, göğüs sıkışması yaşanabilir.

Besin Kaynağı

Yeşil yapraklı sebzeler ( lahana, ıspanak, marul, kıvırcık, asma yaprağı, semiz otu gibi) K vitamini açısından zengindir. Peynir, yeşilçay, yaban mersini, tereyağı,tahıllar da K vitamini içermektedir. Bunun yanında kefir ve yoğurt gibi bakteri içeren besinler bağırsakta K vitamini üretimi arttırdığı için oldukça yararlıdır.