John Kennedy’nin annesi Rose Fitzgerald Kennedy

John Kennedy, Joseph Patrick ve Rose Fitzgerald Kennedy’nin dokuz çocuğundan ikincisiydi. ABD’nin en genç ve ilk Katolik başkanı olan Kennedy, göreve başlarken yaptığı konuşmada Amerikalıları insanlığın ortak düşmanları olan zorbalığa, yosulluğa, hastalığa ve savaşa karşı uzun sürecek bir mücadelenin yükünü taşımaya çağırdı.

Çocuklar arasında yoğun bir fiziksel ve düşünsel rekabetin bulunduğu bir aile ortamında Kennedy, katolik kurallara göre yetişti. Rose Fitzgerald Kennedy’in babası ABD Parlamento üyesiydi ve sonrasında Boston’un belediye başkanlığını başarıyla gerçekleştirdi. Rose bu nedenle siyaset hayatına alışkın bir anneydi. Aynı zamanda bir piyanistti.

Hayata bakışı oldukça farklı ve çok inançlıydı. Eşi öldüğünde; “Çok heyecanlı zamanlar geçirdim. Aşk evliliği yaptım ve yıllarca sürdü” demişti. Çocuklarını kaybettiğinde ise; “Kendi kendime tanrı çocuklarıma -güzellik, iyi huy, zeka, arkadaş edinme kapasitesi, saygı- gibi vasıflar verdi. Sadece tek bir şey vermedi o da uzun bir ömür” diyordu. Sabırlı, cefakar anne 1995 yılında 104 yaşında öldü.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >>