Japon diyetiyle forma girin

Peki, ama Japonların yaşam tarzı haline gelmiş olan Japon diyeti nedir?

Japonların büyük yemek sırrı, küçük porsiyonlardan, yavaş ve ufak parçalarla yemeği tüketmekten geçiyor. Japon diyetini uygulamak isteyenlerin her şeyden önce yemeklerini yavaş yemeyi göze alması gerekiyor. Çünkü yemeği yavaş yemek, beyne tokluk hissi gönderdiğinden daha az yeme isteği doğuruyor.

Japon diyeti nasıl yapılır?

Porsiyonları küçültün! Japonlar yemeklerini genelde küçük tabaklarda yemektedir. Akşam yemeklerinde ise her şeyden azar azar tadarlar. Belki de küçük porsiyonlar hem sağlıklı yaşamalarının hem de zayıf kalmalarının en önemli kaynağıdır. Yapılan araştırmalar da, büyük servislerde sunulan yemekleri, bitirme psikolojisinden dolayı çok daha fazla kilo alındığı kanıtlanmıştır.

Japon diyeti diyet önerilerinden biride temel besin kaynağı olan pirinç!
Pirincin, Japon diyetinde çok büyük bir yeri vardır. Bir kişi günde 6 kereden daha fazla pirinç yiyebilmekte. Kahvaltı da dâhil olmak üzere hemen hemen her öğünde küçük bir kâse de olsa pirinç servis edilmekte. Pirincin yağ oranı düşük ve kompleks karbonhidrata sahip olduğundan birkaç kalorinin yükselmesine sebep olabilir. Ancak kalbe yararlı yağlar içerdiğinden pirinç, Japonya’da yalnız haşlanarak ve yağ eklenmeden yenmektedir.

Japon Diyeti Nedir

Japonlar haşlanmış ve karışık sebzeleri yemeye bayılır. Kırmızıbiber, yeşilbiber, taze fasulye, patlıcan, kabak, soğan, domates, salata, ıspanak, pancar, havuç, şalgam, patates, deniz sebzeleri ve mantar gibi sebzeler beslenme alışkanlıklarında önemli bir yere sahiptir. Tek bir öğünlerinde en az 4-5 çeşit sebze yemeği servis edilmektedir. Hiç kimse Japonya’da sabah kahvaltısında çorba içmenin ya da salata yemenin garip olduğunu düşünmez.

Japonlar, ana yiyecek olarak ta balığı tercih etmektedir.
Balıklar arasından da özellikle tuna (ton balığı), somon, sardalye, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, kalbe yararlı omega-3 kaynağıdır. Japonlar dünyanın % 2’sini oluşturuyor olmalarına rağmen dünya balığının % 10′unu tüketmektedir. Böylece Japonlar daha az kırmızı et tüketerek, kırmızı etin sebep olabileceği hastalık risklerinden de korunmuş olurlar.

Japonların vaz geçemediklerinden biride soya sosudur. Soya ayrıca son derece yararlı bir sostur. Kırmızı et kadar faydalıdır, üstelik kırmızı et kadar yağda içermez. Bu sebeple Japon yemeklerinde yağ yerine daha çok soya yağı kullanılmaktadır.

Sizde Japonların yaşam tarzlarından ve önerilerinden haz alarak, ideal kilonuza ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.