İsatanbul’un organik alışveriş haritası

Halkın sağlıklı, genetiği değiştirilmemiş gıdalarla beslenme isteği, organik ve ekolojik pazarlara olan ilgiyi de artırdı. Son zamanlarda İstanbul’un pek çok semtinde, bir bir sertifikalı organik ürünlerin satıldığı pazarlar açılmaya başladı. Touch İstanbul da yeni sayısında, organik pazarları ve marketleri araştırdı, bir anlamda İstanbul’un organik haritasını çıkardı. Organik yiyecek tutkusu, önceleri sadece semt pazarlarında baş gösteriyordu ama alışveriş merkezlerine kadar yayıldı.

YİYECEKTEN KIYAFETE HER ŞEY
Yiyecekten kıyafete, kozmetikten temizliğe her türlü organik gıda ve ürüne yer veren Kanyon’daki Organikanyon’u, Profilo Alışveriş Merkezi’ndeki Profilo Organik Pazar takip etti. Pazarlardaki ve alışveriş merkezlerindeki sertifikalı ürünler, dalından koparılır koparılmaz meraklılarıyla buluşmaya başladı.

TÜRKİYE’NİN TEK ORGANİK OTELİ
Bu arada İstanbul’da sağlıklı yaşamak isteyenler için bir de otel açıldı… Perdelerinden duvar boyalarına her bir ayrıntının organik ürünlerden seçildiği Five Boutique Hotel, ‘Maksimum organik’ sloganıyla yola çıkan beş arkadaş tarafından kuruldu. Otelin Karadenizli ortakları; ailelerinde kanser vakalarının artması sonrasında böyle bir konsept oluşturmaya karar verdiklerini, Türkiye’nin ilk ve tek organik otelini kurduklarını söylüyorlar. 19 odası bulunan butik otelde, standart odaların ücreti yaklaşık 200 lira.