İş yerindeki gizli tehlike

Gerek havasızlık, gerekse çoklu çalışma ortamları, kimi zaman siz farkında olmadan hastalığa davetiye çıkartabiliyor. Hisar İntercontinental Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük; ofis ortamlarındaki hastalık riski basit gibi görünse de, kimi zaman ciddi sıkıntılara sebep olabileceğine değiniyor. Gözüküçük, mide barsak enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları ve mevsimsel grip gibi pek çok hastalıktan alınabilecek önemlerle kaçınmanın mümkün olduğunu vurguluyor.

Başta solunum yolları ile bulaşan enfeksiyonlar olmak üzere direk temas ile bulaşan gastrointestinal (mide barsak) sistem enfeksiyonları ve az oranda deri-yumuşak doku ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar görülebilmektedir. Solunum yolları ile bulaşan enfeksiyonlar özellikle hapşırma, öksürme gibi aktivitelerle ortama saçılan mikroorganizmaların diğer kişiye geçmesiyle oluşur. Belli başlı solunum yolları ile bulaşan enfeksiyonlar tüberküloz (Verem), İnfluenza (Mevsimsel grip ve domuz gribi), Nezle, Beta enfeksiyonu, Adenovirüsler, Kızamık, Suçiçeği, Pnömoni (Zatürree) yapan mikroorganizmalar şeklinde sayılabilir. Gastrointestinal (mide barsak) sistem enfeksiyonları ise su ve gıdalarla bulaşan tifo, dizanteri gibi bakteriler, amip, giardia gibi parazitler ile Rotavirüs ve Hepatit A gibi virüsler ile meydana gelmekte olup, dış ortamlarda canlı kalan mikroorganizmalarla ellerin teması ve el yıkamadan yeme-içme ile mikroorganizma bulaşmakta ve enfeksiyon gelişebilmektedir. Ortak kullanılan tuvaletler yada diğer bölgelerde hijyen kurallarına dikkat edilmezse birçok enfeksiyon gelişebilmektedir.

Kış aylarında daha fazla önem kazanan konu, ortamların iyi havalandırılması!

Ofis ortamının havalandırılmasının iyi olması gerekiyor. Çalışanlar yakın temastan mümkün olduğunca kaçınmalı, elle-yanakla tokalaşmak yerine uzaktan selamlaşma riski azaltacaktır. Hasta kişi iyileşene kadar birkaç gün ortamdan uzaklaştırılmalıdır. El yıkama alışkanlığımızın olması gerekiyor. Yemeklerden önce, herhangi bir yüzeye temas ettikten veya biriyle temasa geçtikten sonra ellerimizi mutlaka yıkamalıyız. Eğer bu imkânımız yoksa ıslak mendiller ve dezenfektan jellerden faydalanabiliriz. Özellikle astım vb. kronik hastalığı olanların grip ve zatürre aşısı yaptırmaları korunmada önemlidir. Hijyen koşullarının özellikle su ve gıdaların takibinin yapılması, gıda çalışanlarının portör taramalarının düzenli yapılması gerekmektedir.

Ofis çalışanlarında enfeksiyonlar dışında alerjik hastalıklar, toz ya da diğer kimyasallara bağlı akciğerler ve diğer organlarda kronik rahatsızlıklar,  kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, hareket azlığına bağlı obezite ve diğer metabolik problemler, uzun süreli hareketsizliğe bağlı varis ve hemorid gibi damar problemleri en çok görülen sıkıntıların başında geliyor.
Bu ve benzeri hastalıklardan korunmanın en önemli yolu ise; klima bakımlarının düzenli yapılaması, belirli aralıklarla mola verilmesi ve çalışma saatlerinin aşırı olmamasıdır.