iOS 6 yayınlandı

Apple, 12 Eylül’de tanıtılan iPhone 5’in satışından önce yeni mobil işletim sistemi iOS 6 güncellemesini yayınlayarak iPhone sahiplerine jest yaptı.

İşte iOS 6 ile gelen yeni özellikler

Güncelleme sonrasında artık Youtube uygulamasının ve Google Maps’in olmadığını göreceksiniz. Ama üzülmeyin Youtube’ın resmi uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Google’ın haritaları da artık yok, Apple kendi haritalarını 2 boyutlu ve 3 boyutlu olarak kullanıyor artık. Apple’ın haritalarında coğrafi özellikler de mevcut olacak.

Artık ücretsiz uygulamaları App Store’dan yüklemek tek tıklama ile mümkün hale geliyor, çok fazla uygulama yükleyenler için harika bir özellik diyebiliriz.

iOS 5’teki Twitter entegrasyonunun bir benzeri artık Facebook için de var.Facebook arkadaş listesindeki profil fotoğrafları, telefon ve email bilgilerini doğrudan rehberle senkronize olabilecek.

‘Ben sana döneceğim’ deyip de dönmediğiniz kişileri artık iPhone size hatırlatacak. ya da gelen sesli çağrılara SMS ile cevap verebileceksiniz. IOS6 ile birlikte çağrı geldiğinde ekranda “mesaj ile yanıtla” ve “daha sonra hatırlat” seçenekleri geliyor.

Do Not Disturb (beni rahatsız etme) özelliği ise arandığınızda telefonunuzu meşgul gösterecek ve gelen çağrıları da cevapsız çağrı olarak kaydedilmesini sağlıyor. “Kafamı dinlemek istiyorum, kimse beni rahatsız etmesin” diyenler bu özelliği sıkça kullanacaktır.

Gizlilik konusunda Apple’ın başı çok ağrıdı ve artık iOS 6’da gelen yeni gizlilik ayarları ile özel hayatın gizliğini ihlal edebilecek temel bilgilere (Kişiler, Fotoğraflar, Takvim, Lokasyon, vs.) erişim sağlayan uygulamaların listesi görülebilecek ve ayarlanabilecek.

İOS 5’te fotoğraf ve videoları e-mail olarak göndermek mümkün olsa da maillere fotoğraf ve video ekleyebilme seçeneği bulunmuyordu. Artık iOS 6 ile bu eksiklik de ortadan kalkıyor.

Artık yandaki fiziksel tuş ile sessize alınan cihazın titrememe ayarı yapılabilecek. Yeni titreşim ayarı ile birlikte cihazlar tamemen sessiz bir moda girebilecek.

Yeni eklenen Passbook özelliği de çok konuşulacak gibi görünüyor. Uçuş kartı, bilet, üyelik kartları ve kuponları gibi barkodlu kartları tek bir uygulama altında toplayan Passbook ile alışveriş ve seyahat daha kolay bir hale geliyor.

iPhone 5 tanıtımında gördüğümüz, 180 veya 360 derecelik geniş açılı fotoğraf çekebilmeyi sağlayan Panorama özelliği iPhone 5 dışında sadece iOS 6 yüklü iPhone 4S cihazlarda kullanılabilecek.

iOS 6 ile birlikte Türkçe Q ve F klavye kullanılabilecek. Öte yandan, Türkçe F Klavye sadece iPad’lerde olacak.

OS X Mountain Lion ile birlikte gelen Safari tarayıcısındaki iCloud sekmeleri artık mobil cihazlarla da senkronize hale geliyor. OS 6’da Safari üzerine yapılan bir diğer değişiklik ise, cihaz yan tutulduğunda tam ekran moduna geçebiliyor olması.

VIP mail özelliği ile önemli kişilerden gelen e-mailleri atlama endişesi sona eriyor.

Daha önce sadece wi-fi üzerinden çalışan görüntülü görüşme uygulaması FaceTime artık 3G/4G üzerinden de çalışacak.

Fotoğraf yayını (Photo Stream) özelliğine paylaşım da ekleniyor. Artık fotoğraflarınızı fotoğraf yayını üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

Uygulama kilidi (Guided Access) özelliği ile telefon kilidinden bağımsız olarak istediğiniz uygulamalara kilit koyabileceksiniz. Telefonunuzu kurcalayan meraklılar varsa bu özellik işinize yarayacaktır.

Sevdiğiniz şarkıyı telefon melodisi yapmak iOS 6 ile mümkün hale geliyor. Artık Apple klasikleşen melodilerini kullanmak zorunda değilsiniz.

Bunlar dışında iOS 6 ile birlikte irili ufaklı birçok özellik geliyor. Akıllı asistan Siri’nin artan yetenekleri etkileyici olsa da Türkçe dil desteği olmayan Siri Türkiye için henüz hizmet vermiyor.