İmplant dişler ne kadar sağlıklı

Karadeniz’de, titanyum diş fabrikası kuruldu. Devlet desteği ile kurulan fabrikada üretilen implantların; halk arasında ‘çivi’ denilen dişleri; Türkiye’de yüzde 30 oranında ucuzlatması bekleniyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanımı yaygınlaşan titanyum dişlerin dizaynını yapan diş hekimi Altuğ Serçe, implant dişlerle ilgili sorularımızı yanıtladı…

KULLANIMI ÇOK RAHAT

İmplant, bütün dişler için kullanılabilir mi?
Diş implantları, kaybedilen bütün dişlerin yerine rahatlıkla kullanılabilir. Kaybedilen dişin yerinde, tamamıyla aynı şekilde, hiç ağrı sızı yapmaksızın çiğneme yapılabilir. İmplantlar kaybedilen tek bir dişin yerine yapılarak, yandaki komşu dişlere zarar vermeden fonksiyonu ve estetiği yeniden sağlayabildiği gibi hiç dişi olmayan kişileri de, duruma göre beş ila sekiz implant arası bir düzenleme ile rahatlatabilir.

Doğal dişimize en yakın malzeme implant mı?
Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; çiğneme fonksiyonu bakımından doğal dişimize en yakın uygulama, dental implantlardır. Dünya genelinde bu konuda pek çok test yapıldı ve kullanım rahatlığı nedeniyle implant öncelikle tercih edildi…

BİZİ ŞAŞIRTIYORLAR

Arabamızın markasını seçiyoruz, dişimize konacak implantı da seçebilir miyiz? İmplantlarda iyi kötü ayrımı var mı?
İmplant uygulaması yapan hekimlerin çoğu, biri biraz daha pahalı, diğeri de nispeten daha uygun fiyatlı olmak üzere en az iki seçeneği hastalarına sunar. Fiyat farklarının çoğu biraz da, firmaların fiyat politikasından kaynaklanıyor. Hekimler de, pahalı olan seçeneği muayenehanelerinde bulundurma gereği duyuyor…

“En iyisi neyse onu istiyoruz” diyen hastalarınız oluyor mu?
“Amerikan malı olan iyidir” ya da “Alman malı olsun” anlayışı ile gelen hastalar bazen bizi şaşırtır. Herkesin şunu anlaması gerekir ki; bu teknolojide sihir yok. Benim tavsiyem; kişilerin hekimleriyle birlikte uygulamanın artılarını eksilerini konuşup önyargısız olarak ortak bir karara varmaları yönünde…

KARADENİZ’DE GÜNEY KORE TEKNOLOJİSİ KULLANILIYOR

Türk malı implantlarla ilgili neler söyleyeceksiniz? Yaygın olarak kullanılıyor mu?
Türkiye artık birçok alanda, dünyanın en ileri ülkelerinin teknolojileri ile yarışabiliyor. Örneğin ben, evimdeki bütün beyaz eşyaları, Türk malı markalardan tercih ettim. Çünkü hem sorun çıkarmayan uzun ömürlü cihazlar, hem de kendi ülkemin malını kullanmaktan gurur duyuyorum.

SERVİS DEVAMLILIĞI ÇOK ÖNEMLİ

İmplant seçiminde de aynı avantajları mı gözetiyorsunuz?
Öncelikle, istediğim zaman daha iyi servis alma avantajım oluyor. Dolayısı ile önyargısız, Türk malı bir implant markasına sıcak bakmam çok doğal. Ben bir implant markasının isminden çok kalitesine, uzun ömürlülüğüne, sağlıklı olmasına, her duruma özel alternatif çeşitliliğine bakarım. Kolay uygulanabilir olması ve servis devamlılığı da çok önemlidir. Türkiye’de üretilen implantların yurt dışında da büyük ilgi görmesi bekleniyor. Yerli malı üretimde gümrük olmadığı için kaliteli implantların fiyatı yüzde 30 oranında düşebilir.

ÜRETİCİ FİRMANIN DEVAMLILIĞI ŞART

İmplant fiyatları arasındaki büyük farklar, kaliteleriyle orantılı mı?
Büyük Fiyat farkları olan malzemelerde, çok büyük bir kalite farklılığı gözlemlemiyoruz. Şu anda Türkiye’de 200′ ün üzerinde implant markası var. Bazıları Türkiye pazarında devamlılığını sürdüremeyip gidiyor, yerlerine yenileri geliyor. Bu durumda diş hekimi için devamlılık çok önemli hale geliyor.

UYUMLU PARÇA GEREKİYOR

Devamlılık hastaya verilecek servis açısından önemli, değil mi?
Ağzında implant taşıyan kişiler daha sonraki yıllarda, yeni diş kayıplarına bağlı olarak yeni planlamalar yapmak isteyebilir. Bu durumda, önceki yıllarda yerleştirilen implantın kemiğe giren kök kısımları tekrar tekrar rahatlıkla kullanılabilir ama üstteki kaplamayı tutan parçaların yenileri gerekir. Bu durumda o implanta bire bir uyumlu üst parçaları bulabilmek sorun olabilir.

DAMAK PROTEZİ YERİNE GEÇEBİLİR

Hiç dişi olmayan kişilere de implant uygulaması yapılır mı? Damak protezlerinin yerine de kullanılabilir mi?
Hiç dişi olmayan kişilere de implant uygulamaları yapılabilir. Çoğu kişinin kullandığı takılıp çıkartılan damakların yerine, kişinin kendi dişleri gibi konforlu kullanabileceği ‘kuron köprüleri’ rahatlıkla uygulanabilir. Bunun için alt çeneye minimum 5, üst çeneye ise bundan bir veya iki tane fazla olmak üzere minimum 6 veya 7 implant yerleştirerek; hastamız tamamen sabit dişli hale gelebilir.

KÖPRÜDEN DAHA UZUN ÖMÜRLÜ

Yıllardır kullanılan köprü protezleri ile implantları karşılaştırdığımızda, hangisi daha iyi ve kullanışlı?
Dental implantların ömrünün daha uzun olması, uygulandığı bölgede kemik erimesini yavaşlatması avantajdır. Diş kaybı olan bölgeye komşu dişlerin kesilip küçültülmesine de gerek yoktur. Bu özellikler nedeniyle köprü protezi yerine implant tercih ediliyor.

ÇİN YAPIMI İMPLANT HENÜZ YOK

Son zamanlarda kalitesiz olanı vurgulamak için Çin malı implantlardan bahsediliyor…
Gerçekten Çin malı implant var mı? Çinliler, teknoloji gerektiren implant üretimine henüz girmedi! Dolayısıyla piyasada Çin malı implant yok. Bazen, Güney Kore malı implantları kötülemek için böyle söylentiler çıkıyor ama Güney Kore yapımı implantlar, teknoloji ve hassasiyet olarak Avrupa’da yapılanlardan aşağı değil. Dental malzemelere önyargısız yaklaşmak gerektiğini anlatabilmek için bu bilgiyi özellikle veriyorum…

HASTA İLE DOKTOR ORTAK KARAR ALIR

İmplant seçimine diş hekimi mi karar verir, yoksa hasta ile birlikte mi seçilir?
Bu konuda çeşitli görüşler var. “Şu doğru, bu yanlıştır” demek doğru olmaz. Benim görüşüm; farklılıkların, avantaj ve dezavantajların açıkça hastaya izah edilip ortak bir karara varılması yönündedir.

Esra Tüzün – Sabah