İlanlar kadınları sömürüyor

Son yıllarda şiddet ve namus cinayetleriyle gündeme gelen müzikhol ve birahane türü işletmelerin verdiği “bayan garson aranıyor” ilanları tepki çekti.

Ulusal gazetelerde yer alan ilanlardaki ifadeleri eleştiren kadın hakları aktivistleri ve hukukçular, bu ilanların “cinsel ticarete” de açıkça işaret edebildiğini ve Türk Ceza Kanunu’na göre suç işlendiğini söyledi.

İlanlardan verilen numaraları arayan DHA muhabirine, önce yaşı ardından da deneyimi soruldu.

“BİZDE ÜÇ- DÖRT SİSTEM VAR”

İşin koşullarını anlatan bir ilan sahibi, “Bizim üç- dört sistemimiz var. Birincisi kuaför, yeme- içme masraflarını karşılıyoruz, yatacak yer veriyoruz. Herhalde üstüne para istenmez artık. Bunun dışında para istersen bunlar yok. Müşteriye içirilen içki başına 5 TL alıyorsun. Bu sistemin de değişik versiyonları var” bilgisini verdi. İlan sahibi, sigorta sorulması üzerine ise gülerek, “Deneyimin olmadığı belli” yanıtını verdi. Arayanın çaresizliğine ikna olan diğer bir ilan sahibi ise daha fazla vaatte bulundu, şehir dışındaysa hemen otobüs biletini alabileceğini söyleyerek ikna etmeye çalıştı.

“TCK’YA GÖRE SUÇ”

TCK Kadın Platformu sözcülerinden Avukat Hülya Gülbahar, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Özellikle ‘kadın garson’ şartının aranması başlıbaşına bir ayrımcılıktır. Bir lokantada servis yapması için neden kadın eleman aranıyor?

İkinci olarak da bu tür ilanlardaki ‘bayan’ vurgusunda açıkça görüyoruz ki, kadınların beden ve emek gücünden yararlanmak yerine dış görünüşünden ve cinselliğinden yararlanarak müşteri toplamak istendiği anlaşılıyor. Bu tür ilanların çoğunda açıkça seks işçiliğine davet gördüklerimiz de oluyor. Bazıları konsomasyon yaptırmak için arıyor, ancak o da bu sömürünün bir başka türü. Seks amaçlı olarak kadınları çalışmaya zorlamak ve kadın üzerinden cinsellik ticareti yapmak Türk Ceza Kanunu’na göre suçtur.”

ANKARA BAROSU ÇALIŞMA BAŞLATACAK

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Elif Uysal ise bu tür yerlerde kadın bedeninin cinsel bir obje olarak değerlendirildiğini, oralarda teşhir edilerek bundan kazanç sağlanmak istendiğini söyledi.

Bir yandan kadın bedeni sömürülürken diğer yandan da kayıtdışı bir istihdam alanının yaratıldığını dile getiren Uysal, Ankara Barosu olarak konuyla ilgili çalışma başlatacaklarını belirtti.