İkiz sahibi anne babalara tavsiyeler

Şirin iki aynı yüzü, genellikle birbirine karıştırılan isimleri ve daha birçok benzer özellikleriyle ikiz çocuklar her zaman sevimli gelir bize. Peki, bu durumdan; yani kardeşiyle aynı kıyafetleri giymekten, benzer ismi taşımaktan, aynı saç modeline sahip olmaktan ve de kendilerine ikiz denilmesinden acaba onlar hoşlanıyor mu? Ya da bu çocukları biz bu şekilde sevimli bulurken onlar kendilerini nasıl hissediyor?

Uzm. Psik. Aynur Sayım, ikiz çocuk sahibi olmanın daha fazla emek ve sabır gerektirdiğini, çocukların fizik görünümleri itibarıyla birbirine benzese de, tamamen farklı bireyler olduklarını belirterek, farklı düşündüklerini, farklı hissettikleri ve ihtiyaçlarının da farklı olduğunun bilinmesi gerektiğini söylüyor. Sayım, “Anne ve babalar çocuklarıyla ayrı ayrı zaman geçirmeliler, ayrıca zaman paylaşımlarında aynı ebeveyn, hep aynı çocukla zaman geçirmemeli, ayrı ayrı kaliteli etkinlikler planlanmalıdır. Yani her iki çocuğun anne ve babasıyla ayrı zaman geçirmesi sağlanmalıdır.” diyor.

Aynur Sayım, ikiz çocuk sahibi ailelere şunları tavsiye ediyor: İkiz çocuklara, birbirini çağrıştırmayan isimler konulmalı, farklı tip ve renkte kıyafetler seçilmeli, ayrı sınıflarda okumaları sağlanmalıdır. Her şeyden önce ebeveyn ve çevrenin onları ayrı bireyler olarak kabul etmeleri ve bunu çocuklara hissettirmeleri önemlidir. Her iki çocuğun gelişim düzeyi farklı olabilir. Kesinlikle iki çocuk arasında kıyaslama yapılmamalı, hem gelişim hem de davranış farklılıkları olabileceği kabul edilmeli; fakat bu konuda çocuk sorun yaşıyorsa, psikiyatrik yardım alınmalıdır. Ev yaşantılarında, odaları mümkünse ayrı olmalı, dolaplarını ayrı yerleştirmeli, kendi oyuncaklarının olmasını sağlamalı, doğum günlerinde bile ayrı pasta, farklı hediyeler alınmasına dikkat edilmeli, sosyal etkinliklerini seçerken çocukların fikrini alarak, ayrı etkinlik veya ayrı sınıflar tercih edilmelidir. Onlara “ikizler” şeklinde hitaptan kaçınılmalıdır. Çünkü bu da ayrı birey olduklarını hissetmelerini engelleyen bir hitaptır. Her çocuk için, kendi bireysel özellikleri ve duygusal yapıları doğrultusunda gelişmesine imkân verdiğimiz doğrultuda sağlıklı bir gelişim sürecinden bahsetmek mümkün olacaktır. Bunu sağlamadığımız durumda, çocukta özgüven sorunu, özellikle ergenlik döneminde önemli duygusal çatışmalar, depresyon gelişebildiğini görmekteyiz. Sosyal yaşantıda sorun yaşayan, atılgan olmayan tutumlar gelişebilecektir. Sürekli birbirine bağlı olmaları vurgulanan, sürekli birlikte zaman geçiren ikizler, ergenlikte ayrılmakta zorlanacaklar, sorun yaşayacaklardır.

Aynur Sayım, “Aile, öğretmen ve çevrenin önerilen tutumları benimsemeleri, ortak tutum içinde bulunmaları gereklidir. Anne ve babaların bu dönemde bir danışman hizmeti almaları, yönlenmeleri, onları da rahatlatan bir süreç olacaktır.” diyor.

İkiz sahibi ebeveynlere tavsiyeler:

Onlara birbirini çağrıştırmayan isimler koyun.
Farklı tip ve renkte kıyafetler seçin.
Ayrı sınıflarda okutun.
Doğum günlerinde ayrı pasta ve hediye alın.
Onlara “ikiz” diye hitap etmeyin.