İdrar kaçırma

Çoğu kişi, bunun bir sağlık problemi olduğunu düşünmez ve bu yüzden doktora gitmez. Oysa, bu durumun tedavisi vardır ve önlenebilir.

İdrar kaçırmanın sebepleri:

Bazı kadınların destek dokuları ve bağları, doğumlarından itibaren normalden daha zayıf olabiliyor. Bu kişiler idrar kaçırmaya daha yakın olabiliyor. Kabızlık sorunu, yani ıkınmanın sürekliliği, destek dokularını zayıflatabiliyor.

Menopozla birlikte östrojen hormonunun azalması, leğen kemiği içindeki mesane ve rahmi yerinde tutan destek dokularında zayıflamaya ve idrar kaçırmaya neden olabiliyor.

Fazla sayıda doğum yapan, iri bebek doğuran, doğumunda vakum kullanılan kadınlarda idrar kaçırma sorunu daha sık görülüyor. Astım, bronşit, diyabet, kas hastalıkları ve omurganın kaza sonucu travması, risk faktörleri arasında yer alıyor.

Tekrarlayan idrar torbası enfeksiyonları, fistüler ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da, ilaç kaçırma sorunu yaşanmasına neden olabiliyor.

Kadınların çoğu bu sorun yüzünden doktora gitmekten utanıyor veya kendince bazı sebepler bulup, idrar kaçırmanın doğal olduğuna inanıyor. Yaşamının bir parçası olduğunu düşünüyor ve kabulleniyor. Bu durumdan çekinmeyip doktora başvurmak gerekiyor. Ayrıca bu hastalığa tanı koymak da hiç zor değil. Muayenesi de son derece kolay yapılıyor.