İdeal sırt çantası çift askılı olmalı

Okulların açılmasına sayılı gün kala, aileleri alışveriş telaşı sardı. Çocuklar için hesaplı olduğu kadar sağlıklı seçimler yapılması gerektiğini belirten Fizyoterapist Hürkan Akkuzu; sırt çantasıyla ilgili şu uyarılarda bulundu:

Çift geniş askılı sırt çantası seçin. İnce askılı modeller, omuzun belirli bir noktasına baskı yapacağı için dolaşım bozukluğu ve ağrıya neden olur. Çocukların çantayı tek omuzda taşıması ise omurga eğriliklerine varan sorunlar yaratabilir.

TEKERLEK İŞLERİNE YARAR

Çantanın sırt pedi iyi olmalıdır. İnce olanlarda, çantadaki sert objeler ya da kitap köşe uçları sırta batarak rahatsız eder.
Çantanın kendisinin hafif olması gerekir. Çantanın ağırlığı öğrencinin kilosunun yüzde 20’sini aşmamalıdır.
Bel kayışı olan ürünler, ağır yükün çocuğun sırtına eşit dağıtılmasını sağlar.
Üzerinde tekerlek olan çantalar, çok ağırlık taşıyan öğrenciler için merdiven çıkarken daha avantajlıdır.

KULLANIM ÖNERİLERİ

Sırt çantaları, her zaman çift taraflı kullanılmalıdır. Tek omuza atılan çanta, belirli kaslarda yüklenme ve zorlanmalara neden olur.
Çantanın askıları, çantayı öğrencinin belinin beş santim üstünde tutacak şekilde olmalıdır.
Çocuklar, sırt çantası taşırken yerden bir şey aldıklarında dizlerini kırarak ve çömelerek almalıdır. Öne eğilmekten özellikle kaçınılmalıdır.
Çantanın uygun olmayan pozisyonda taşınması; okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve eklemleri birbirine bağlayan bağlarda zorlanmaya hatta kronik bel ağrısına sebep olabilir.

AYAKKABI SEÇERKEN DİKKAT

Okul ayakkabısı esnek ve yumuşak olmalı; çocuğun ayak hareketini kısıtlamamalıdır.
Ayakkabının ön kısmı geniş ve yuvarlak olmalıdır.
Plastik sentetik malzemeler yerine deri ve kanvas malzemeler tercih edilmelidir.
Sıcak ve terlemeye karşı ayakkabının iç yüzeyi emici malzemeden yapılmalıdır.
Tabanın iç kısmında, ayakkabıyı destekleyici hafif bir yükseltisi olmalıdır.

MALZEMESİNE BAKMADAN GİYSİ ALMAYIN

Uzmanlar; henüz okul kıyafeti almayan velileri, kumaş seçimi konusunda uyardı. Yün ve pamuklu kumaşlardan üretilmiş giysilerin tercih edilmesi gerektiği belirten Doç. Dr. Murat Topbaş; forma seçimiyle ilgili şu bilgileri verdi:

PAMUKLU OLMALI

Kıyafet seçerken; öğrencileri üşütmeyecek, terlediklerinde terlerini çekebilecek kumaşla üretilmiş olanların tercih edin.
Forma alırken, kıyafetlerin iç yüzlerine yerleştirilmiş etiketlerdeki yapım malzemelerini kontrol edin. Yün ve pamuk ağırlıklı kumaşlardan imal edilenleri tercih edin.
Polyester, naylon, akrilik gibi ipliklerle dokunmuş kumaşlar, çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozabilir.

EASTPAK İLE OKUL ŞIKLIĞI GARANTİ

Eastpak’in ‘Back To School’ (Okula Dönüş) koleksiyonu, öğrencilere okula giderken de şık olmayı vadediyor. Ekose koleksiyonunda; siyah, kırmızı, mor ve pembeyi öne çıkaran markanın, çiçekli serisi de kız çocukları için tasarlandı. 30 yıl garantili olan Eastpak çantalar; öğrencilere eğitim hayatları boyunca eşlik etmeyi hedefliyor.

İKİNCİ ÜRÜN YARI FİYATINA

Marks&Spencer’ın çocuk giysi koleksiyonundan alacağınız her ikinci okul ürününe; yüzde 50 indirimle sahip olabilirsiniz. Mağazada, Worldcard’a özel 10 taksit imkanı da var..

ENDER’LE KEYİFLİ OKUL TELAŞI

Ender’in okul reyonları; okul kıyafetleri, ayakkabılar, okul çantalarından oluşan zengin ürün seçenekleri sunuyor. Hem okulda, hem de günlük hayatta rahatça giyebilecek süveter, hırka ve kazaklar ise soğuk havalarda öğrencilerin vazgeçilmezi olmayı bekliyor.

OKUL ŞIKLIĞINDA LACİVERT VE BEYAZ

Çocuk modasının seçkin markası Wenice Kids, okul alışverişi heyecanına şık bir koleksiyonla katkıda bulunuyor. Cazip fiyatlarıyla da farklılık yaratan markanın ürünlerinde; okul için en kullanışlı renkler olan lacivert ve beyaz ağırlıkta.