Her yıl 1 milyon kişi internetten tanışıp evleniyor

Her yıl 1 milyon kişinin, internetten tanışarak evlendiğini söyleyen evlilikmerkezi.com sitesinin direktörü Ebru Selvi, "Üyelerimizin çoğu İstanbullu" diyor. Şehirdeki yoğun iş temposu, sosyal ortam eksikliği ve zaman sorunu nedeniyle evliliği erteleyenlerin başında sağlık ve finans sektörü çalışanları var

İnternetten tanışıp evlenenlerin sayısı belli mi?

Her yıl dünyada yaklaşık bir milyon kişi, arkadaşlık siteleri vasıtasıyla tanışıp evleniyor. Evlilik sitelerinin en popüler olduğu ülkeler ABD'den sonra, İsviçre, AB ülkeleri, Çin, Hindistan ve İran. Son birkaç yıldır, 50 yaş üzeri bekarların interneti kullanma oranı yüzde 30'luk artış gösterdi.

Türkiye'de evlilik sitelerine ilgi nasıl?

Arkadaşlık siteleri ve sosyal iletişim ağları 2000'den beri en çok ziyaret edilen siteler. Evlilik odaklı sitelerin, diğer arkadaşlık sitelerinden farkı yok. Evlilikmerkezi.com ise bu noktada öne çıkıyor. Kişilik analizi doğrultusunda, bireylerin uyumlu ilişki yaşayabilecekleri potansiyel adayları site üzerinden bir araya getiriyor.

Site ne zaman kuruldu? Kaç üyesi var?

2009'da açılan sitemizin 560 bin üyesi var. Evlilik danışmanlığı konusunda bilimsel uzmanlığa dayanarak kurulmuş ilk ve tek site. Üyelere, kişiliğiyle uyumlu eş adayları sunuyoruz.

Hangi kentlerden üyeleriniz var?

Tüm Türkiye genelinden. Ayrıca, yüzde 7'lik bir kısımda yurt dışında yaşayan Türklerden oluşuyor. Yoğun talep İstanbul'dan geliyor. Onu Kocaeli ve Bursa izliyor.

İstanbul'dan başvuranların profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

Üyelerin yüzde 93'ü aktif çalışıyor. Yüzde 56'sının gelir seviyesi 3 bin 500 TL'nin üzerinde. İstanbul'dan yapılan başvurular ağırlıkla 26 – 44 yaş grubundan, yönetici pozisyonunda ya da aktif iş hayatında çalışan, hiç evlenmemiş kadın ve erkeklerdın oluşuyor.

En çok hangi sektörden üyelik başvurusu geliyor?

Üyelerimizin çoğunluğunu, orta ve üst düzey yönetici, çalışan bireyler oluşturuyor. Eş arayanların en çok görev yaptığı sektörler ise ağlık ve finans sektörleri. Yüzde 21'le sağlık sektörü ilk sırada yer alıyor, ardından yüzde 14 ile finans sektörü ve yüzde 11 ile kamu sektörü geliyor.

Yaş dağılımı nasıl?

Bölgesel olarak değişiklik göstermekle beraber, kadınlarda 24-55 yaş arası, erkeklerde ise 32-65 yaş aralığında geniş bir kullanıcı profili mevcut. Büyük metropollerde site kullanım yaşının kadınlarda 29-45, erkeklerde ise 32-55 arası yoğunlaştığını görüyoruz. Kırsal kesimlerde ve daha ufak şehirlerde yaşayan kullanıcılarımızda ise yaş ortalaması ciddi oranda düşük. Ancak genel bir bilgi vermek gerekirse, evlilikmerkezi.com üyelerinin ağırlıklı olarak 29-45 yaş arası, üniversite mezunu, çalışan ve metropollerde yaşayan hiç evlenmemiş kadın ve erkekler oluşturuyor.

"Çalışan kesimden ilgi büyük"

Kent yaşamı aşk hayatını olumsuz mu etkiledi? Bu sorunun çözümü internet mi?

Yapılan istatistiklere göre sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada evlilik yaşı gecikiyor. Bu noktada evlilikmerkezi.com, bireylere alternatif bir kanal oluşturması sebebiyle özellikle çalışan kesim tarafından yoğun ilgi görüyor.

Bilimsel evlilik sitesi ne demek?

Sadece kişilik yapıları birbirini dengeleyen bireyler site üzerinden iletişim kurabiliyor ve tanışıyor. Dolayısıyla, AES (Akıllı Eşleştirme Sistemi) ile evlilik sitelerinden ayrılıyor. AES; psikoloji, matematik ve gelişmiş yazılım tekniklerinin birleşimi neticesinde ortaya çıkmış olan özel bir eşleştirme algoritmasıdır.

Akıllı eşleştirme yönteminin mutluluk formülü nedir?

Bu sayede üyeler için uyumsuz bireyler baştan eleniyor ve uyumlu ilişki yaşayabilecekleri potansiyel eş adaylarıyla tanışmalarına olanak sağlayan bir platform sunuluyor. Yani, bu sitede siz birini arayıp bulmuyorsunuz. Üyelik aşamasında uzmanların hazırladığı soruları yanıtlayıp, AES'nin en uygun eş adayları sunmasını bekliyorsunuz. Profiliniz, sadece kişiliğinize uygun olarak AES'nin sunduğu adaylara gösteriliyor. Her aşamada, uzman psikoloğumuz online ilişki danışmanlığı veriyor.

Üyelik süreci nasıl işliyor?

Bireyler üyelik aşamasında kendilerine yöneltilen 84 soruyu yanıtlıyor. Bu sorularla, kişilik özellikleri, aile yapısı, ait olduğu sosyal çevre gibi konular hakkında bilgi alınıyor. Sonrasında algoritma çalışmaya başlıyor ve uygun eş adayları sunuluyor. Üyelerimiz, Uzman Psikolog Yetişkin ve Aile Terapisti Mine Eren'den ilişkiler ve evlilik konusunda online danışmanlık hizmeti alabiliyorlar.

KADINLAR KISKANÇ ERKEK iSTiYOR

* Erkekler titiz ve çekici kadınları eş olarak tercih ediyor.

* Erkekler düzenli ve çekingen bir eş istiyor, ayrıca eşlerinin çekici olması gerektiğini de özellikle belirtiyorlar.

* Hiç evlenmemiş kadınlar kendilerini kıskanan bir eş adayı istiyorlar.

* Temizlik ve düzen kadınlar için evlilikteki en önemli unsur.

* Kadınlar değişken ve çekingen erkekleri kendilerine uygun bulmuyor.

* 18-40 yaş arasındaki hiç evlenmemiş kadınlar, hiç evlenmemiş ve çocuğu olmayan erkekleri tercih ediyor.

* 18-65 yaş arasındaki boşanmış kadınların öncelikli tercihleri ise boşanmış erkekler.

* Kadın için temizlik, dakiklik, verdiği sözü tutma, önemli günleri hatırlama çok önemli.

* Türk kadını eşinin kendisiyle ilgili hassasiyetini ve güvensizliklerini zamanla değiştirebileceğine inanıyor. Kadın ilişkideki güven sorununu ve erkeğin güvensizliğini zamanla sevgisini göstererek, istenilen davranışları sergileyerek çözebileceğine inanıyor.

* Evlilik ve benzeri siteleri kullanan bekarların yüzde 44'ü ilişkide kendi yaşının beş yaş ve üzerindeki adayların kabul edilebilir olduğu görüşünde. Yüzde 24'ü ise kendi yaşının 10 yaş ve üzeri, yüzde 8'lik kısmı ise ilişkide yaşın bir önemi olmadığı düşüncesinde.

* Kadınların yüzde 34'ü bir erkeğin ev yatırımı yapmasını, kendisine yüzük almasından çok daha önemli bir evlilik işareti olarak yorumluyor.

* Kadınların yüzde 40'ı bir erkeğin eğitim seviyesinin görüntüsünden çok daha önemli olduğu düşüncesinde.

* İlk görüşmede, kadınların ilk önem verdikleri yüzde 38 oranla eş adayının bakımlı olması. İkinci görüşmenin temel belirleyicisi bu. Ancak tek başına yeterli değil.