Her üç kadından biri fiziksel şiddet görüyor

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısı ile bir açıklama yapan Dağ, “Türkiye’de kadına yönelik şiddet üzerine yapılan en kapsamlı araştırma, her üç kadından birinin fiziksel şiddet gördüğünü ortaya koyuyor. Binlerce kadın ise; evlilik içi zorbalığı erkeğin en doğal hakkı olarak görüyor. Tüm bunlar karşısında, kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmakla sorumlu olan devlet ve ona bağlı kurumlar, yargı organları erkek egemen zihniyetle değerlendirmelerde bulunarak, faillere ceza yerine ödül verebiliyor.” dedi.

Kadın cinayetlerinin ortadan kaldırılmasını sağlayacak düzenleme ve uygulamaların hâlâ hayata geçirilmediğini savunan Dağ, “Üstü örtülmek istenen veya meşru görülen her türlü şiddet, taciz, tecavüz, namus cinayeti ve benzeri olaylar, kadına yönelecek yeni şiddet olaylarının kışkırtıcısı oluyor ve yine kadınları vuruyor. Bu nedenle Türk Ceza Kanunu’nda yer alan “haksız tahrik” düzenlemesinin, erkek egemen zihniyetle yorumlanarak, kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik şiddet olaylarında uygulanması engellenmelidir.” diye konuştu.

Dağ, “Medya bu olayları haber yaparken genellikle saldırıya uğrayan kadının yanında yer almıyor. Bilerek ya da bilmeden olayı duyururken tersine bir yaklaşımla kadını yaralayıcı, utandırıcı, teşhir edici ve hatta bazen suçlayıcı bir tavrın içine girebiliyor. Böylece saldırının sürekliliğini sağlıyor. Bu tutum kamuoyunun yanlış bilgilenmesine ve saldırganlığın teşvikine yol açabiliyor.” şeklinde konuştu.